8.9 C
New York
streda, 12 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Zimný čas sa mení na letný, hlavným cieľom jeho zavedenia bolo aj šetrenie energie

  24.3.2023 (SITA.sk) – Na letný čas prejdeme už tento víkend. V nedeľu 26. marca si o 02:00 stredoeurópskeho času posunieme hodiny na 03:00 letného času.

  Vstávať tak budeme oproti predošlému času o hodinu skôr. Letný čas sa skončí v nedeľu 29. októbra, keď sa o 03:00 posunú hodiny na 02:00 stredoeurópskeho času.

  Tridsaťročná prestávka

  Na území Slovenska stredoeurópsky letný čas po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949.

  Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. V roku 1999 sa prvýkrát SELČ končil v októbri, dovtedy sa stredoeurópsky čas začínal koncom septembra.

  So zmenami času skoncovali aj v Rusku

  Niektoré štáty SELČ nemajú. Posúvať hodiny nemá význam v krajinách na rovníku, kde sú deň a noc približne rovnako dlhé – 12 hodín. So zmenami času skoncovali aj v Rusku, kde sa čas menil naposledy na jar 2011.

  Hlavným cieľom zavedenia stredoeurópskeho letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla. Ľudia, ktorí v lete vstávajú pred siedmou hodinou ráno, však napríklad minú viac energie, lebo musia svietiť.

  Napriek tomu odborníci tvrdia, že je to málo v pomere k tomu, čo sa ušetrí večer.

  Viac k témam: Letný čas, Zimný čas, Zmena času
  Zdroj: SITA.sk – Zimný čas sa mení na letný, hlavným cieľom jeho zavedenia bolo aj šetrenie energie © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.