8.9 C
New York
utorok, 16 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Zákony, ktoré v parlamente neprešli sú kvalitné a pripravené pre druhú vládu, tvrdí Heger

  24.3.2023 (SITA.sk) – Vládne zákony, ktoré v parlamente neprešli, sú podľa povereného premiéra Eduarda Hegera (Demokrati) kvalitné a sú pripravené pre budúcu vládu.

  Balík zákonov

  Ako povedal na brífingu počas dvojdňového samitu Európskej únie v Bruseli, neschvaľovanie zákonov je situácia, v ktorej sa nachádza menšinová vláda.

  Ministrov vopred pripravoval na to, aby počítali s tým, že takýto scenár môže nastať. S blížiacim sa termínom predčasných volieb budú podľa neho poslanecké návrhy slúžiť skôr ako prezentácia tém a nebudú predkladané s tým, aby boli nevyhnutne schválené.

  „Poslanci s tým aj počítajú,“ tvrdí Heger. Vo štvrtok neprešiel v pléne balík zákonov z dielne povereného ministra dopravy a tiež viacero poslaneckých noviel. Naopak, prešlo viacero opozičných návrhov vďaka podpore poslancov hnutia Sme rodina.

  Novela školského zákona

  Predseda vlády zdôraznil, že najdôležitejší zákon, ktorý má vláda momentálne v Národnej rade SR, je novela školského zákona.

  „Je to zákon, ktorý je dôležitý aj z hľadiska míľniku Plánu obnovy, preto si ho strážime veľmi pozorne,“ povedal. Pripomenul, že o jeho podpore rokoval s bývalým ministrom školstva a podpredsedom strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislavom Gröhlingom a vo štvrtok na túto tému s Gröhlingom hovoril aj minister školstva Ján Horecký.

  Dodal, že medzi rezortom školstva a SaS sa ešte „vylaďujú nejaké detaily“. Cieľom je nájsť podporu v parlamente pre tento zákon.

  Plnenie záväzku

  Slovensko podľa Hegera roky dostávalo od Európskej komisie „vysvedčenia“, že si neplní záväzky a chýbajú mu reformy.

  „Pri Pláne obnovy Európska komisia povedala, keď chcete peniaze z Európskej únie, musíte tieto reformy zapracovať. My teraz len plníme záväzok, ktorý predchádzajúce vlády ignorovali,“ podčiarkol Heger.

  Neschválenie novely školského zákona by podľa neho znamenalo ohrozenie plnenia Plánu obnovy a možnú stratu súvisiacich financií z EÚ.

  Plán obnovy

  Branislav Gröhling sa, naopak, vyjadril, že novela školského zákona ide svojím obsahom proti Plánu obnovy. Zároveň však hovorí, že SaS je otvorená dohode.

  Rokovanie o novele školského zákona bolo v parlamente pôvodne naplánované na utorok. Minister Horecký však návrh stiahol s odôvodnením, že chce získať viac času na jeho podporu.

  Viac k témam: návrh novely, Plán obnovy a odolnosti, Premiér Slovenskej republiky, Summit Európskej únie
  Zdroj: SITA.sk – Zákony, ktoré v parlamente neprešli sú kvalitné a pripravené pre druhú vládu, tvrdí Heger © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.