8.9 C
New York
piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Záborskej „spriatelené organizácie“ by mohli čerpať zo štátnych peňazí, podľa Bittó Cigánikovej ide o konflikt záujmu

  28.3.2023 (SITA.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozornila na pozmeňujúci návrh poslankyne Anny Záborskej (OĽaNO), vďaka ktorému by mohli „jej spriatelené organizácie“ čerpať peniaze zo štátneho rozpočtu, konkrétne z kapitoly Úradu vlády SR.

  Pozmeňujúci návrh podala k novele zákona o príspevku pri narodení dieťaťa a príspevku na viac súčasne narodených detí, ktorú Záborská aj predložila.

  Záborská je v konflikte záujmov

  Dnes môžu dotácie z úradu vlády ísť na podporu národných kultúrnych pamiatok, podporu športu či riešenie problémov rómskej komunity. Návrh Anny Záborskej však chce rozšíriť tento okruh o spriatelené pro-life organizácie,“ informovala poslankyňa Národnej rady SR a tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková v tlačovej správe.

  V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

  Poslankyňa považuje za diskriminačné a neprípustné, aby Úrad vlády SR finančne podporoval výhradne také organizácie, ktorých hlavnou činnosťou je bojovať proti ženským právam a interrupciám.

  Zaujímalo by ma, prečo by mal úrad vlády zo svojho rozpočtu takto pomáhať len tehotným ženám a nemôže pomáhať všetkým ženám alebo napr. onkologicky chorým deťom,“ uviedla Bittó Cigániková. Upozornila, že Anna Záborská je členkou predsedníctva minimálne jednej z takých organizácií, a tak je pri tomto návrhu v konflikte záujmov a zároveň vyzvala poslancov, aby tento návrh nepodporili.

  Podľa politologičky ide o útok na práva žien

  Politologička Adriana Mesochoritisová z tímu Možnosť voľby v tlačovej správe informovala, že to, čo Záborská nazýva pomocou pre tehotné ženy, je v skutočnosti útok na práva žien.

  Hrozí, že odsúhlasia zmeny, ktoré umožnia dotovať zo štátnych peňazí organizácie, ktorých cieľom je presviedčať ženy, aby nepodstupovali interrupcie. Štát by priamo podporoval poskytnutie nábožensky podfarbených, zaujatých, neodborných informácií a posilňoval ovplyvňovanie a vytváranie nátlaku na ženy, aby interrupciu nepodstúpili, keď si ju želajú alebo ju zvažujú,“ uviedla.

  Dodala, že jednou z organizácii, ktoré by po schválení mali na takéto dotácie od štátu nárok, je Fórum života, ktorej členkou predsedníctva je Záborská.

  Zákernosť návrhu je aj v tom, že nebol podaný v rámci jej pôvodného návrhu, ale bol podaný narýchlo ako pozmeňujúci, čo spôsobí, že parlament o ňom nebude viesť dostatočnú a legitímnu diskusiu. Je to aj spôsob obchádzania verejnosti a jej participácie na spravovaní vecí verejných,“ vysvetlila Mesochoritisová.

  Návrh bol podaný narýchlo a je nejasný

  Dodala, že Záborská svojím pozmeňujúcim návrhom navrhuje doplniť v zákone o sociálnych službách ako dôvody na poskytnutie sociálnej služby aj neplánované tehotenstvo a narušenie sociálnych alebo rodinných vzťahov z dôvodu tehotenstva.

  Súčasný systém sociálnych služieb však už rieši nepriaznivú situáciu fyzickej osoby a poskytuje jej podporu v nepriaznivých situáciách. Z návrhu preto nie je zrejmé, akým novým spôsobom budú sociálne služby reagovať na neplánované tehotenstvo alebo narušenie sociálnych alebo rodinných vzťahov z dôvodu tehotenstva,“ tvrdí politologička.

  Obsahuje zbytočné úpravy

  Záborská pozmeňujúcim návrhom ďalej navrhuje, aby sa služby v zariadeniach núdzového bývania poskytovali osobám aj z dôvodu neplánovaného tehotenstva alebo narušenia sociálnych alebo rodinných vzťahov z dôvodu tehotenstva a aby sa táto služba poskytovala najviac po dobu troch rokov odo dňa pôrodu, ak sa matka osobne stará o dieťa a aby sa poskytovali aj pre jej iné neplnoleté deti.

  Avšak už v súčasnosti zákon umožňuje poskytnutie núdzového bývania tehotnej žene, prípadne aj žene s deťmi. Navrhovaná úprava v tomto znení preto nie je potrebná,“ tvrdí Mesochoritisová.

  Viac k témam: interrupcie, Novela zákona, Príspevok pri narodení dieťaťa, Sociálne služby, ženské práva
  Zdroj: SITA.sk – Záborskej „spriatelené organizácie“ by mohli čerpať zo štátnych peňazí, podľa Bittó Cigánikovej ide o konflikt záujmu © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.