8.9 C
New York
utorok, 16 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Vyslanie čínskeho satelitu ovplyvnilo lety z Taiwanu, bezletovú zónu vyhlásili na 27 minút

  16.4.2023 (SITA.sk) – Lety zo severného Taiwanu sa v nedeľu oneskorili po tom, čo do vôd severne od hlavného mesta dopadli trosky z čínskej rakety nesúcej satelit.

  Taiwanské ministerstvo obrany zverejnilo vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že ranné vyslanie rakety zo základne v Ťiou-čchüane na severozápade Číny monitorovali a hoci niektoré časti rakety dopadli do identifikačnej zóny protivzdušnej obrany, nepredstavovali pre Taiwan hrozbu.

  Čína v spojitosti s raketou vyhlásila 27-minútovú bezletovú zónu nad časťou Východočínskeho mora. Je to značne kratšie ako pôvodne plánované tri dni. Taiwan však proti tomuto plánu protestoval a Čína napokon bezletovú zónu vyhlásila len na krátky čas v nedeľu ráno.

  Vyslanie satelitu na orbitu nemalo žiadny vojenský účel, prišlo však v čase rozsiahlych čínskych vojenských cvičení v reakcii na nedávnu cestu taiwanskej prezidentky do USA. Napätie medzi Čínou a Taiwanom zostáva vysoké.

  Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou.

  Viac k témam: bezletová zóna, Raketa, Satelit, Taiwan, Vojenské cvičenia
  Zdroj: SITA.sk – Vyslanie čínskeho satelitu ovplyvnilo lety z Taiwanu, bezletovú zónu vyhlásili na 27 minút © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.