8.9 C
New York
utorok, 23 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Vo Švédsku zatkli päť mužov podozrivých z terorizmu v súvislosti s pálením Koránu

  4.4.2023 (SITA.sk) – Švédske úrady zatkli piatich mužov podozrivých „z napomáhania teroristickým trestným činom“. Švédska bezpečnostná služba SÄPO v utorok informovala, že prípad súvisí s januárovým pálením Koránu v Štokholme a útok nehrozí.

  Námestníčka šéfa protiteroristickej jednotky SÄPO Susanna Trehörning vo vyhlásení uviedla, že prípad má „medzinárodné spojenie s násilným islamistickým extrémizmom“. Švédsky verejnoprávny rozhlas informoval, že podozriví mali väzby na Islamský štát.

  Mužov podľa Trehörning zatkli po „rozsiahlej spravodajskej a vyšetrovacej práci po protestoch, ktoré boli namierené proti Švédsku v súvislosti s ostro sledovaným pálením Koránu v januári a kde sa ozývajú medzinárodné výzvy na útoky“. Švédskej televízii SVT povedala, že podozriví boli vo „fáze plánovania“ a nechystali sa okamžite niečo urobiť.

  V januári krajne pravicový aktivista z Dánska dostal povolenie na protest pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme, počas ktorého spálil najsvätejšiu knihu islamu. To rozhnevalo milióny moslimov po celom svete a vyvolalo protesty. Turecko v reakcii na to vyhlásilo, že neschváli švédske členstvo v NATO, kým krajina nezakáže takéto protesty. Vo Švédsku demonštrácie chráni sloboda prejavu.

  Vo februári švédska polícia zamietla povolenie na protesty zahŕňajúce pálenie Koránu z obavy, že by mohli vyvolať teroristické útoky alebo útoky proti švédskym záujmom. Švédsky správny súd v utorok rozhodol, že sloboda zhromažďovania a demonštrácie sú ústavne chránené práva, a zrušil rozhodnutie polície s tým, že obavy z bezpečnostného rizika nestačia na obmedzenie práva demonštrovať.

  Viac k témam: Korán, Protesty, Teroristický útok, vstup Švédska do NATO
  Zdroj: SITA.sk – Vo Švédsku zatkli päť mužov podozrivých z terorizmu v súvislosti s pálením Koránu © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.