8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Vitamín D si do zásoby nevytvoríme. V jarných mesiacoch ho treba doplniť

  12.4.2023 (SITA.sk) – Vitamín D, známy aj ako „slnečný vitamín“, mnohým chýba. Ľudské telo ho nedokáže vytvoriť v dostatočnom množstve. Doplniť ho je možné pobytom na slnku, niektorými potravinami, ale aj výživovými doplnkami. Najväčšia zdravotná poisťovňa vám na ne prispeje sumou 50 eur.

  Vitamín D prispieva k správnemu vstrebávaniu vápnika, podporuje imunitu, nervový systém, je prospešný pre celkové zdravie. „Až 90 % vitamínu D, ktoré naše telo získa, pochádza zo slnečného žiarenia, tvorí sa v koži, na ktorú pôsobí UV žiarenie. Veľa času však trávime v kanceláriách, doma, v škole a omnoho menej vonku, v prírode. Aj preto máme nedostatok vitamínu D,“ vysvetľuje farmaceutka a riaditeľka odboru schvaľovacích činností VšZP Ľudmila Kraus. Už 20-minútový pobyt na slnku trikrát týždenne nám môže zabezpečiť potrebné množstvo tohto vitamínu. Jeho nedostatok sa prejavuje zvýšenou lámavosťou kostí, bolesťou svalov, kazivosťou zubov, zníženou imunitou, únavou, nástupom melanchólie, depresiami, zmenami nálady, strachom, vyčerpaním, vypadávaním vlasov či spomalením hojenia rán.

  Kým v lete nie je problém doplniť si „déčko“ v prírodnej forme zo slnka, v zime či v jarných mesiacoch to býva komplikovanejšie. „Telo nefunguje ako zásobáreň vitamínu D. Neustále musíme vyhľadávať zdroje na jeho doplnenie. Jedným z nich je aj strava. Vhodné sú ryby – losos, makrela, sleď, tuniak, treščia pečeň, ale aj huby a vajíčka. Ak strava nestačí a deficit vitamínu D je dlhodobejší a vyšší, k dispozícii máme tablety alebo kvapky,“ radí odborníčka. Kvapková forma sa môže podávať batoľatám, deťom, ale aj starším dospelým. V sortimente lekární je dostatočné množstvo rôznych prípravkov aj vo forme tabliet. Na ich nákup poistencom prispeje aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorej dlhodobým cieľom je podpora prevencie a ochrana zdravia.

  VšZP preto rozširuje svoje benefity na lieky a dietetické potraviny o uvítací bonus vo výške 50 eur na nákup v lekárni. Bonus môže získať každý, kto sa stane od 1. 1. 2024 poistencom VšZP.

  Napríklad štvorčlenná rodina tak môže spolu získať uvítací bonus 200 eur. Uplatniť ho bude možné od 1. januára 2024 na voľnopredajné lieky, lieky na predpis, výživové doplnky aj na vitamíny. Nákup v lekárni si môže dať preplatiť hocikedy v priebehu kalendárneho roka 2024 naraz alebo aj po častiach. Podmienkou čerpania uvítacieho bonusu je, aby klient absolvoval preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, dieťa u pediatra. Poistenec zároveň nesmie byť dlžníkom na zdravotnom poistení a musí mať pokryté celé obdobie poistného.

  Čas na zmenu zdravotnej poisťovne majú poistenci do konca septembra. Prihlášku je možné vyplniť kedykoľvek aj z pohodlia domova, a to vďaka mobilnej aplikácii VšZP. Prihlášku je tiež možné nájsť na webe VšZP či s prehlásením pomôžu aj zamestnanci VšZP na najbližšom klientskom pracovisku.

  Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

  Viac k témam: PR, Vitamín D
  Zdroj: SITA.sk – Vitamín D si do zásoby nevytvoríme. V jarných mesiacoch ho treba doplniť © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.