8.9 C
New York
streda, 19 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  V daňovej kauze Andruskóa treba vypočuť ešte dvoch svedkov, na súd sa však nedostavili

  17.4.2023 (SITA.sk) – Na Okresnom súde Bratislava V v pondelok malo pokračovať dokazovanie v daňovej kauze Zoltána Andruskóa známeho z kauzy vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Ako uviedla predsedníčka senátu Zuzana Bartalská, súd vo veci musí vypočuť ešte dvoch svedkov.

  Svedkovia sa nedostavili

  Jeden však súdu zaslal ospravedlnenie svojej neúčasti a druhý sa nedostavil bez ospravedlnenia. Ďalšie pojednávanie vo veci je vytýčené na 19. júna už na pôde novovzniknutého Mestského súdu v Bratislave.

  Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur.

  Vynesenie verdiktu v tomto prípade sa očakávalo už na prelome rokov 2021/2022. Andruskó, ktorý sa predtým na pojednávaniach nezúčastňoval, však začiatkom roka 2022 prejavil záujem vypovedať a navrhol tiež výsluch viacerých svedkov.

  Maskovaný kuklou

  Ján M. sa pojednávaní zúčastňoval od začiatku, na súd však chodí maskovaný kuklou a čiapkou, pričom s médiami nekomunikuje.

  Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu Zuzana Bartalská už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

  Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi.

  Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Szabóom, Miroslavom Marčekom, Alenou Zsuzsovou a podnikateľom Mariánom Kočnerom.

  Samostatné konanie

  Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi. Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest 10 rokov väzenia.

  S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste.

  Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok. Rovnako svedčil aj v prípade prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

  Viac k témam: Súdy, Vražda Jána Kuciaka
  Zdroj: SITA.sk – V daňovej kauze Andruskóa treba vypočuť ešte dvoch svedkov, na súd sa však nedostavili © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.