8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Únia a jej partneri prisľúbili Turecku i Sýrii pomoc po ničivom zemetrasení, dostanú sedem miliárd eur

  20.3.2023 (SITA.sk) – Predstavitelia Európskej únie (EÚ) a jej medzinárodní partneri v pondelok prisľúbili sedem miliárd eur na pomoc Turecku a Sýrii, ktoré 6. februára zasiahlo ničivé zemetrasenie.

  Pri nešťastí prišlo o život viac ako 52-tisíc ľudí, prevažná väčšina v Turecku. Takmer 300-tisíc budov v Turecku sa buď zrútilo, alebo boli vážne poškodené.

  Vyššia výška pomoci

  Z celkovej prisľúbenej sumy poputuje 6,05 miliardy eur do Turecka vo forme grantov a pôžičiek. Európska komisia a členské štáty EÚ, ako aj Európska investičná banka a Európska banka pre obnovu a rozvoj predstavujú viac ako 50 % tohto celkového prísľubu grantov s 3,6 miliardy eur,“ uviedla Európska komisia.

  Medzinárodný záchranný výbor (IRC) predtým odhadol, že bude potrebná pomoc vo výške jednej miliardy a 397 miliónov dolárov. Nakoniec sa podarilo zhromaždiť omnoho vyššiu výšku pomoci.

  „Ukázali sme ľuďom v Turecku a Sýrii, že podporujeme tých, ktorí to potrebujú,“ povedala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen. Dodala, že prisľúbená pomoc obsahuje 1,1 miliardy eur od Komisie a 500 miliónov eur od Európskej investičnej banky, ktoré sú podporované z rozpočtu EÚ.

  Zobraziť fotogalériu k článku:
  Silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii (fotografie)

  Financie zabezpečia v Sýrii jedlo i prístrešie

  Ľudia na severozápade Sýrie, ktorý ovládajú povstalci, dostali veľmi malú pomoc predovšetkým pre hlboké rozpory, ktoré ešte zhoršila 12-ročná vojna v krajine.

  EÚ uviedla, že 15,3 milióna Sýrčanov z 21,3 milióna obyvateľov potrebovalo humanitárnu pomoc už pred zemetrasením. Podľa Von der Leyen sa EÚ a partnerom podarilo pre ľudí v Sýrii získať 950 miliónov eur. „Toto je len prvý krok,“ podotkla.

  „Ľudia postihnutí týmto ničivým zemetrasením sa spoliehajú na stretnutie darcov v Bruseli,“ povedala riaditeľka IRC v Sýrii Tanya Evansová, ktorá uviedla, že finančné prostriedky pomôžu zabezpečiť život zachraňujúce veci vrátane jedla, prístrešia, teplého oblečenia, čistej vody a zdravotnej starostlivosti.

  Viac k témam: Zemetrasenie, Zemetrasenie v Turecku a Sýrii
  Zdroj: SITA.sk – Únia a jej partneri prisľúbili Turecku i Sýrii pomoc po ničivom zemetrasení, dostanú sedem miliárd eur © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.