8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Ukrajina obviňuje Rusko z ohrozovania dohody o exporte obilia a zasahovania do činnosti prístavov

  17.4.2023 (SITA.sk) – Ukrajina obvinila Moskvu z ohrozovania čiernomorskej obilnej iniciatívy. Ukrajinské ministerstvo infraštruktúry vo vyhlásení uviedlo, že inšpekcie lodí v tureckých teritoriálnych vodách v pondelok zablokovali. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

  „V dôsledku toho druhýkrát za deväť mesiacov fungovania obilnej iniciatívy nebol vypracovaný plán inšpekcií a nebola skontrolovaná ani jedna loď. To ohrozuje fungovanie obilnej iniciatívy,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

  Rusi konajú po svojom

  Rezort uviedol, že Rusko jednostranne registrovalo plavidlá predložené Ukrajinou a vybralo si plavidlá z fronty podľa vlastného uváženia, čo Kyjiv považuje za „neprijateľné“ a je v rozpore s dohodou.

  Ministerstvo obvinilo ruských zástupcov v Spoločnom koordinačnom centre, že sa od tohto mesiaca „snažia zasahovať do aktivít ukrajinských prístavov a vývozcov tým, že stanovujú vlastné kritériá na určenie konkrétnych plavidiel, ktoré sa zúčastnia iniciatívy“.

  Viac o téme: Vojna na Ukrajine

  Zároveň kategoricky zamietlo najnovšie ruské požiadavky a vyjadrilo nesúhlas proti ruskému zasahovaniu do činnosti ukrajinských prístavov.

  Spomenuté centrum, ktoré sa nachádza v Istanbule, je zodpovedné za chod iniciatívy a sú v ňom zástupcovia Ukrajiny, Ruska, Turecka a Organizácie Spojených národov (OSN).

  Situácia sa nezlepšuje

  Rusko naďalej udržiava svoju pozíciu a tvrdí, že vyhliadky na predĺženie dohody o exporte obilia po Čiernom mori, ktorú medzi Ruskom a Ukrajinou sprostredkovali Turecko a OSN, sa nezlepšujú.

  „Situácia so zlepšením stavu v druhej časti týchto zmlúv sa, žiaľ, stále nezlepšuje,“ povedal v tejto súvislosti hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

  Viac k témam: Dohoda o exporte, obilie, rusko-ukrajinský konflikt
  Zdroj: SITA.sk – Ukrajina obviňuje Rusko z ohrozovania dohody o exporte obilia a zasahovania do činnosti prístavov © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.