8.9 C
New York
streda, 12 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Trestne stíhaný notár čelí aj disciplinárke, spreneveriť mal takmer dva milióny eur

  11.4.2023 (SITA.sk) – Košický notár Vojtech K., ktorý je obžalovaný pre obzvlášť závažný zločin sprenevery, čelí zároveň aj disciplinárnemu stíhaniu.

  Ako vyplýva z rozpisu súdnych pojednávaní, Najvyšší správny súd SR sa jeho prípadom bude zaoberať na pojednávaní 6. júna.

  Porušenie povinnosti notára

  „Návrh sa týka porušenia povinnosti notára zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone notárskej činnosti, ak osobitný predpis na úseku predchádzania a odhaľovania legalizácie príjmov z trestnej činnosti a financovania terorizmu neustanovuje inak,“ zdôvodnila podanie disciplinárneho návrhu Notárska komora SR.

  Doplnila, že navrhované disciplinárne opatrenie je v prípade Vojtecha K. peňažná pokuta.

  Obžalovaný zo sprenevery

  Prokurátorka Okresnej prokuratúry Košice I podala ešte vo februári 2022 na Vojtecha K. obžalobu za obzvlášť závažný zločin sprenevery. Podľa obžaloby s finančnými prostriedkami, ktoré prijal do notárskej úschovy, nakladal v rozpore s účelom, na ktorý mu boli zverené.

  Konkrétne ich prevádzal na svoje súkromné účty, následne do stávkovej spoločnosti alebo elektronickej peňaženky, prípadne ich zaslal priamo stávkovej spoločnosti. Svojim klientom tak spôsobil škodu v celkovej výške 1 796 975 eur.

  Únos sa nepotvrdil

  Vojtech K. sa v priebehu prípravného konania obhajoval tým, že sa stal obeťou vydieračského únosu, pri ktorom mal prísť až o štyri milióny eur a pre tento účel použil peniaze. Podľa orgánov činných v trestnom konaní sa však žiadny únos vyšetrovaním nepotvrdil.

  Prokuratúra pre Vojtecha K. navrhuje nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 10 rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu odňatia slobody s maximálnym stupňom stráženia, trest prepadnutia majetku a ochranný dohľad. Takisto by mal uhradiť poškodeným spôsobenú škodu.

  Viac k témam: disciplinárne stíhanie, Notár, Sprenevera, Súdy, Trestné stíhanie
  Zdroj: SITA.sk – Trestne stíhaný notár čelí aj disciplinárke, spreneveriť mal takmer dva milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.