8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Sudcovská iniciatíva ZOJ apeluje na verejných činiteľov, aby rešpektovali výkon súdnej moci

  18.6.2024 (SITA.sk) – Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) apeluje na verejných činiteľov, aby rešpektovali výkon súdnej moci a neznižovali svojimi výrokmi dôveru verejnosti a rešpekt k súdom.

  „Kamarátsky rozsudok“

  ZOJ im tiež pripomenula jednomyseľne prijaté uznesenie NR SR z 21. mája tohto roka, v ktorom sa poslanci parlamentu uzniesli na nešírení nenávisti voči legitímne zvoleným ústavným činiteľom a verejne činným osobám.

  „Tvrdenia vysokého funkcionára vlády, že konkrétny sudca rozhodol o veci na základe dohody s kamarátom a že šlo o vybavenú vec, vystavujú tohto sudcu hnevu a nenávisti občanov. Bez dôkazov a príslušného rozhodnutia kompetentného orgánu,“ uviedla hovorkyňa ZOJ Katarína Javorčíková.

  Ide o reakciu na utorkovú tlačovú besedu na Úrade vlády SR, v rámci ktorej sa minister obrany a podpredseda vlády Robert Kaliňák (Smer-SD) vyjadroval v prítomnosti ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) na adresu sudcu Mestského súdu Bratislava IV.

  Michala Kubiša v súvislosti s nariadením neodkladného opatrenia, ktorým dočasne vrátil do funkcie policajného viceprezidenta Branka Kissa. Kaliňák používal výrazy ako „niekto tu zjavne vydal kamarátsky rozsudok“ a „neznášam rozsudky takto vybavované“. Danému sudcovi podľa ZOJ nepriamo pohrozil disciplinárnym konaním.

  Spochybnené rozhodnutie

  Sudcovská iniciatíva tiež spomenula, že vlani v novembri sa vymedzovali voči kritike toho istého sudcu a toho istého rozhodnutia zo strany ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS).

  „Minister vnútra vtedy spochybnil rozhodnutie sudcu tvrdením, že na jeho vydanie sudca nemal kompetenciu a mohol sa dopustiť aj trestného činu ohýbania práva. Vyjadril presvedčenie, že minister spravodlivosti zváži disciplinárne stíhanie sudcu. Súčasne spochybnil aj nezaujatosť sudcu len z dôvodu, že kedysi bol spolužiakom advokáta Kubinu, zastupujúceho v konaní Branka Kissa,“ pripomína Javorčíková. Šéf rezotu vnútra sa za to neskôr verejne ospravedlnil.

  Viac k témam: Justícia, Kritika, Minister spravodlivosti SR, Minister životného prostredia SR, podpredseda vlády, policajný viceprezident, ZOJ Združenie sudcov Za otvorenú justíciu
  Zdroj: SITA.sk – Sudcovská iniciatíva ZOJ apeluje na verejných činiteľov, aby rešpektovali výkon súdnej moci © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.