8.9 C
New York
piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Súd zastavil stíhanie zosnulého Kropila v korupčnej kauze Dobytkár, vypovedať prišli ďalší svedkovia

  12.4.2023 (SITA.sk) – V korupčnej kauze známej ako Dobytkár v stredu na pojednávaní na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici vypovedajú ďalší svedkovia.

  Súdu doručili úmrtný list

  V úvode predseda senátu oboznámil prítomných o úmrtí obžalovaného Ľubomíra Kropila, jeho obhajca doručil úmrtný list svojho klienta, ktorý zomrel 8. marca. Súd z tohto dôvodu rozhodol o zastavení trestného stíhania proti nemu, preto v kauze zostalo obžalovaných sedem z pôvodne ôsmich obžalovaných fyzických osôb a päť právnických osôb.

  Tieto mali podľa obžaloby páchať trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

  Kauza Dobytkár a jej obvinení

  Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze Dobytkár obžalobu ešte v auguste 2021 na osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

  V kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Ľubomír Kropil, právnik Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

  Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

  V rámci aktuálneho súdneho procesu čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, resp. podplácania obžalovaný veterinár Ľubomír Kropil. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel.

  Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas. Vyhlásenie obžalovaného Viktora Mikasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste. Zvyšní obžalovaní vinu popierajú.

  Viac k témam: Akcia „Dobytkár“, Korupcia, Súdy
  Zdroj: SITA.sk – Súd zastavil stíhanie zosnulého Kropila v korupčnej kauze Dobytkár, vypovedať prišli ďalší svedkovia © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.