8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Súd s expredsedom Matice slovenskej Markušom odročili na neurčito, potrebujú ešte vypočuť znalkyňu

  22.3.2023 (SITA.sk) – Na Okresnom súde Bratislava III v stredu pokračovalo pojednávanie s bývalým predsedom Matice slovenskej Jozefom Markušom stíhaným pre trestný čin porušenia povinností pri správe cudzieho majetku.

  Na pojednávanie bola predvolaná znalkyňa z odboru ekonómie, ospravedlnila sa však pre neodkladné povinnosti. Na výsluchu znalkyne trvá obhajoba, keďže jej znalecký posudok môže preukázať, či „zmluvné vzťahy uvedené v obžalobe mali svoj ekonomický a právny dôvod“.

  Pojednávanie odročili na neurčito

  Prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave pritom súdu navrhovala vykonanie posudku odmietnuť ako nezákonné. „Znalec v znaleckom posudku rieši právne otázky, robí právne závery a dokonca hodnotí dôkazy,“ skonštatovala. Súd však rozhodol, že posudok bude pred súdom oboznámený.

  Pojednávanie zároveň odročil na neurčito pre chystanú reorganizáciu súdov v Bratislave. „A chceli sme to dnes ukončiť,“ skonštatoval predseda senátu Karol Posluch.

  Odvolací súd zrušil pôvodný verdikt

  Súd obžalovaného už raz, konkrétne v decembri 2016, uznal za vinného a uložil mu trest jeden rok väzenia s podmienečným odkladom na dva roky. Odvolací Krajský súd v Bratislave však v septembri 2017 na neverejnom zasadnutí zrušil pôvodný verdikt okresného súdu a vec mu vrátil na opätovné prejednanie.

  Trestné oznámenie na Jozefa Markuša podalo vedenie Matice slovenskej na čele s Mariánom Tkáčom v roku 2011. Jozefovi Markušovi kládli za vinu uznanie dlhu dcérskej spoločnosti Matice slovenskej – Matičného fondu. Zmluvu o prevzatí dlhu viac ako 202-tisíc eur Jozef Markuš podpísal v roku 2007. Dlh bol splatený v dvoch splátkach zo ziskov tlačiarenskej spoločnosti Neografia, v ktorej mala Matica 80-percentný podiel. Sudca prvostupňového súdu v decembri 2016 pri vynesení rozsudku zdôraznil, že zmluva bola pre Maticu nevýhodná a nepochybne jej bola spôsobená škoda. Nešlo o nevydarenú finančnú operáciu, ale zmluva sa dá chápať ako dar tretej osobe, uviedol sudca. Výšku trestu odôvodnil aj tým, že si nemyslí, že išlo o úmyselné konanie.

  Viac k témam: Predseda Matice slovenskej, Súdy
  Zdroj: SITA.sk – Súd s expredsedom Matice slovenskej Markušom odročili na neurčito, potrebujú ešte vypočuť znalkyňu © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.