8.9 C
New York
streda, 12 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Stoltenberg ocenil jasný postoj Slovenska voči posilneniu východného krídla NATO, s Naďom hovorili aj o Patriotoch a batériách SAMP/T

  24.3.2023 (SITA.sk) – O pomoci pre Ukrajinu, ako aj o koordinácii krokov v súvislosti s obranou územia Severoatlantickej aliancie (NATO) v piatok diskutoval poverený minister obrany Jaroslav Naď spolu s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Ako uviedol Naď, generálny tajomník ocenil jasný postoj Slovenska voči posilneniu východného krídla Aliancie.

  Rokovania so spojencami

  Vzhľadom na pretrvávajúcu ruskú agresiu na Ukrajine dodal, že naďalej prebiehajú rokovania so spojencami o rôznych možnostiach podpory ukrajinských ozbrojených síl s podmienkou adekvátnej náhrady.

  V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kakaščíková, Naď informoval Stoltenberga aj o doterajšej pomoci, ktorú Slovensko poskytlo Ukrajine, a tiež o pripravenosti Slovenska rozšíriť svoje výrobné kapacity za účelom doplnenia vlastných zásob a poskytnutia delostreleckej munície Ukrajine.

  Rezort obrany informoval, že diskusia sa týkala aj rotácie americkej batérie Patriot za taliansku batériu SAMP/T, ktorá je už prítomná na leteckej základni v Kuchyni.

  Záväzky z členstva

  Minister obrany vyhlásil, že SR si konečne plní svoje záväzky vyplývajúce z členstva v NATO, pretože tento rok má obranné výdavky naplánovaných a schválených 2,01 percenta HDP.

  https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/03/a-o-dostane-slovensko-od-usa-za-mig-y-29-pre-ukrajinu.mp4

  Ako informovalo ministerstvo, šéf NATO ocenil Slovensko nielen v oblasti obrany a bezpečnosti, ale rovnako ocenil aj intenzívnu modernizáciu slovenských ozbrojených síl.

  „Je pre mňa skutočným pocitom zadosťučinenia, že v očiach spojencov sme rešpektovaným, predvídateľným a spoľahlivým partnerom, ktorý je stabilným prvkom kolektívnej obrany Aliancie, čo dnes vyzdvihol aj generálny tajomník NATO. V tomto úsilí budeme aj naďalej neúnavne pokračovať,“ uzavrel Naď.

  Viac k témam: členstvo v NATO, Generálny tajomník NATO, Minister obrany SR, pomoc Ukrajine
  Zdroj: SITA.sk – Stoltenberg ocenil jasný postoj Slovenska voči posilneniu východného krídla NATO, s Naďom hovorili aj o Patriotoch a batériách SAMP/T © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.