8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Spojené štáty a Čína potrebujú nájsť spôsob, ako spolu žiť. Yellenová vyzýva na zlepšenie vzťahov

  20.4.2023 (SITA.sk) – Americká ministerka financií Janet Yellenová vo štvrtok uviedla, že USA a Čína „môžu a potrebujú nájsť spôsob, ako spolu žiť“ napriek napätým vzťahom, ktoré sa v ostatných mesiacoch zhoršili.

  Počas vystúpenia v Škole pokročilých medzinárodných štúdií Univerzity Johnsa Hopkinsa vo Washingtone Yellenová vyzvala krajiny na „spoluprácu pri riešení naliehavých globálnych výziev súčasnosti“ v záujme zachovania globálnej stability a zároveň na podporu ekonomických reštrikcií voči Číne s cieľom presadzovať národno-bezpečnostné záujmy USA.

  USA chce zdravý vzťah s Čínou

  Poukázala taktiež na čínsky obchod a porušovanie ľudských práv v Sin-ťiangu, Hongkongu a Tibete. Zmierlivo však podotkla, že existuje „budúcnosť, v ktorej sa obe krajiny podieľajú na celosvetovom ekonomickom pokroku a budú ho riadiť“. „Snažíme sa o zdravý ekonomický vzťah s Čínou. Taký, ktorý podporuje rast a inovácie v oboch krajinách,“ povedala Yellenová.

  Vzťahy medzi oboma krajinami sú čoraz napätejšie po objavení čínskeho špionážneho balóna v americkom vzdušnom priestore a odvtedy, čo Peking prehĺbil svoje väzby s Ruskom napriek jeho pokračujúcej vojne proti Ukrajine.

  Partnerstvo s Ruskom ich neteší

  Rastúca Čína, ktorá hrá podľa medzinárodných pravidiel, je dobrá pre Spojené štáty a svet,“ povedala Yellenová. „Obe krajiny môžu ťažiť zo zdravej konkurencie v ekonomickej sfére. Ale zdravá hospodárska súťaž, z ktorej profitujú obe strany, je udržateľná len vtedy, ak je táto súťaž spravodlivá.

  Čínska podpora Ruska, ktoré pokračuje vo vojne, vyvoláva obavy medzi západnými lídrami. Aj keď Čína tvrdí, že je v konflikte neutrálna, a uviedla, že nebude predávať zbrane žiadnej zo strán v tejto vojne, nedávno uskutočnila spoločné vojenské cvičenia s Ruskom.

  Partnerstvo a podpora Ruska je znepokojujúcim znakom toho, že to s ukončením vojny nemyslí vážne. Je nevyhnutné, aby Čína a ďalšie krajiny neposkytovali Rusku materiálnu podporu alebo pomoc pri obchádzaní sankcií,“ zakončila Yellenová.

  Viac k témam: Diplomacia, Medzinárodná spolupráca, Medzinárodné vzťahy, rusko-ukrajinský konflikt, Špionáž, špionážny balón
  Zdroj: SITA.sk – Spojené štáty a Čína potrebujú nájsť spôsob, ako spolu žiť. Yellenová vyzýva na zlepšenie vzťahov © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.