8.9 C
New York
utorok, 16 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Slovensko prišlo podľa SaS pri machináciách s ťažbou zlata o milióny eur, strana podáva trestné oznámenie (video)

  20.3.2023 (SITA.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podáva trestné oznámenie v súvislosti s ťažbou zlata na Slovensku. Podľa liberálov sme prišli o milióny eur. Ako ďalej na tlačovej besede informoval predseda SaS a bývalý minister hospodárstva Richard Sulík, problém sa týka bane v obci Hodruša-Hámre.

  Výška úhrady za vyťažený nerast

  Tá podľa liberálov ťaží a následne predáva zlato, avšak samotná baňa tvrdí, že ťaží polymetalickú rudu. Problémom je fakt, že výška úhrady za vyťažený nerast je v prípade zlata 5 % a v prípade polymetalickej rudy 2 %. Baňa pritom neodvádza adekvátne úhrady už dlhodobo.

  V období, keď Ministerstvo hospodárstva SR viedli nominanti strany SaS, prišlo k vyrubeniu nedoplatku vo výške 1,7 mil. eur. Po odchode liberálov z vlády však nastali personálne zmeny a aktuálne sa vo veci nič nedeje.

  V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

  Minister Karel Hirman sa tvári, že jeho sa to netýka, mlčí, strčil hlavu do piesku a nečinne sa prizerá, ako Slovenskej republike vznikajú škody,“ vyhlásil Sulík.

  Slovensko mohlo prísť o 10 miliónov

  Podľa neho sa celý problém prehliada dlhodobo a Slovensko tak mohlo prísť o približne 10 mil. eur. „Je tu podozrenie zo spáchania niekoľkých trestných činov neznámym páchateľom,“ myslí si podpredseda strany SaS a bývalý štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.

  Strana SaS upozornila na machinácie so slovenským zlatom už začiatkom marca. Ministerstvo hospodárstva SR takéto obvinenie odmietlo a tvrdenia liberálov označilo za zavádzajúce. Vývozom nerastného bohatstva zo Slovenska sa podľa zverejneného stanoviska zaoberajú. Rezort upozornil, že ide o dlhodobý právny problém.

  Ministerstvo preto v uvedenej záležitosti postupuje tak, aby boli chránené nielen záujmy Slovenska, ale aby súčasne Slovensko neutrpelo ujmu v dôsledku nesprávne podaných a neobhájiteľných žalôb,“ skonštatoval rezort.

  Viac k témam: Bane, Liberáli, Minister hospodárstva, Ťažba zlata, Trestné oznámenie
  Zdroj: SITA.sk – Slovensko prišlo podľa SaS pri machináciách s ťažbou zlata o milióny eur, strana podáva trestné oznámenie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.