8.9 C
New York
streda, 12 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Slobodník neustále bažil po bohatstve, zaznelo na súde so Žigom a predvolali aj Tigra

  21.3.2023 (SITA.sk) –
  aktualizované 21. marca 11:37

  Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v utorok pokračuje hlavné pojednávanie so Štefanom Žigom,  príbuzným bývalého ministra hospodárstva a životného prostredia Petra Žigu.

  Petrov vypovedá vo viacerých kauzách

  Štefan Žiga je stíhaný pre trestný čin podplácania. Súd na utorňajšie pojednávanie predvolal troch svedkov vrátane Petra Petrova prezývaného Tiger, ktorý vypovedá ako svedok vo viacerých medializovaných kauzách.

  Konkrétne mal podľa obžaloby Štefan Žiga podplácať bývalého šéfa finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka. Obžalovaný však obvinenia odmieta.

  Výpovede Košča a Švarca

  Bývalý operatívec Národnej kriminálnej agentúry Koščo pred súdom povedal, že so Štefanom Žigom sa stretával opakovane, vždy však z iniciatívy a v prítomnosti Slobodníka. „Nikdy som nebol prítomný, že by si Slobodník a Štefan Žiga niečo odovzdávali navzájom,“ povedal.

  Podľa svedka bol Štefan Žiga prítomný na viacerých stretnutiach, na ktorých boli aj rôzni policajti, debaty sa však týkali len všeobecných tém ako dovolenky a rodina. Zároveň Koščo označil svedka Slobodníka za nestabilnú a falošnú osobu. „Z môjho pohľadu to nebol dobrý človek,“ skonštatoval.

  Aj expolicajt Švarc uviedol, že s obžalovaným sa zoznámil okolo roku 2017 cez svojho vtedajšieho nadriadeného Slobodníka. Ten mal pritom podľa neho so Štefanom Žigom priateľský vzťah. „Tykali si, bavili sa o rodinách a dovolenkách,“ povedal Švarc. Zároveň Slobodníka označil za človeka nízkej morálky. „Veľakrát som zažil situácie, keď si vymýšľal a klamal,“ skonštatoval svedok. Doplnil tiež, že Slobodník neustále bažil po bohatstve.

  Zrušenie obvinenia cez paragraf 363

  Štefan Žiga bol pôvodne obvinený, že odovzdal úplatky 175-tisíc eur. Tie mali v období rokov 2016 až 2020 smerovať bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi, ale aj bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi.

  Vo veci podplácania Makóa však nakoniec Generálna prokuratúra SR prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku zrušila Štefanovi Žigovi obvinenie. Peniaze pre Slobodníka sa mali týkať vyšetrovania kauzy známej ako Valčeky, v ktorej išlo o nadmerné odpočty DPH.

  Slobodník pred súdom vypovedal ako svedok v januári, pričom potvrdil tvrdenia v obžalobe. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus zároveň uviedol, že v tejto veci bolo Slobodníkovi podmienečne zastavané trestné stíhanie, ktoré bolo vedené vo veci prijímania úplatku.

  Viac k témam: Paragraf 363 Trestného poriadku, Súdy
  Zdroj: SITA.sk – Slobodník neustále bažil po bohatstve, zaznelo na súde so Žigom a predvolali aj Tigra © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.