8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Rusko môže po 60 dňoch odstúpiť od dohody o vývoze ukrajinského obilia, varuje Putin

  20.3.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin v pondelok opätovne potvrdil, že Moskva súhlasila s predĺžením dohody, ktorá umožňuje vývoz ukrajinského obilia na svetové trhy, iba na 60 dní, ale môže ju úplne zrušiť, ak nebudú splnené jej podmienky.

  V prejave pred parlamentom v Moskve za účasti zákonodarcov z afrických krajín Putin zdôraznil, že Rusko očakáva uľahčenie vývozu vlastných poľnohospodárskych produktov, a to by podľa neho malo byť súčasťou dohody.

  Turecko ani OSN nepotvrdili predĺženie

  Ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov na mikroblogovacej sieti Twitter v sobotu síce napísal, že dohodu predĺžili o 120 dní, ale turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ani Organizácia Spojených národov (OSN) nepotvrdili obdobie predĺženia, čo odráža ich neschopnosť pritlačiť na Rusko.

  Viac o téme: Vojna na Ukrajine

  Ukrajina, Turecko a Organizácia Spojených národov presadzovali predĺženie dohody o 120 dní, ale Rusko ju chcelo predĺžiť len o 60 dní. Podľa Ukrajiny je 60-dňové predĺženie v rozpore s dohodou, ale tá podľa Kyjiva umožňuje zmluvným stranám úpravy v nej.

  Sťažnosti Ruska

  Bolo to druhé predĺženie dohody, ktorú Ukrajina a Rusko separátne podpísali s OSN a Tureckom a umožňuje export potravín z ukrajinských čiernomorských prístavov. Rusko sa však sťažuje, že dodávky jeho umelých hnojív a obilia sa nedostávajú na globálne trhy.

  Dohoda o exporte obilia umožnila vývoz 25 miliónov ton ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov, pričom 55 percent týchto dodávok smeruje do rozvojových krajín, uviedla OSN. Rusko od dohody na krátke obdobie odstúpilo vlani v novembri, ale potom sa k nej opäť pripojilo.

  Iba zlomok skončil v Afrike

  Putin využil pondelňajší prejav za účasti Afričanov na presadzovanie dlhotrvajúceho ruského tvrdenia, že značná časť obilia vyvážaného v rámci dohody bola odoslaná na „dobre zásobené“ európske trhy a len zlomok skončil na afrických trhoch.

  Toto tvrdenie však nepodložil žiadnymi dôkazmi. Dodal však, že ak sa Rusko rozhodne nepredĺžiť dohodu po 60 dňoch, bude pripravené poskytnúť africkým krajinám obilie zadarmo.

  Viac k témam: obilie, rusko-ukrajinský konflikt, vývoz obilia
  Zdroj: SITA.sk – Rusko môže po 60 dňoch odstúpiť od dohody o vývoze ukrajinského obilia, varuje Putin © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.