8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Rusko mení stratégiu na zahraničnú politiku, chce odstrániť pozostatky dominancie USA

  1.4.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin podpísal v piatok novú stratégiu o ruskej zahraničnej politike. Tá sa zameriava na obmedzenie „nadvlády“ Západu a identifikuje Čínu a Indiu ako kľúčových partnerov do budúcnosti.

  Hlboký rozpor

  Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian, podľa ktorého dokument upevňuje hlboký rozpor medzi Ruskom a Západom pre ruskú vojnu na Ukrajine.

  Nový 42-stranový dokument, ktorý zverejnili na webstránke Kremľa, okrem iného vyhlasuje, že „Ruská federácia má v úmysle uprednostniť odstraňovanie pozostatkov dominancie Spojených štátov a iných nepriateľských krajín vo svetovej politike“.

  Rusko sa podľa neho zameria na „vytvorenie podmienok pre akýkoľvek štát, aby odmietol neokolonialistické a hegemónne ciele“.

  Radikálne zmeny

  Moskva zároveň vyzdvihla väzby s Čínou a Indiou a zdôraznila dôležitosť „prehlbovania väzieb a koordinácie s priateľskými suverénnymi globálnymi centrami moci a rozvoja umiestnenými na euroázijskom kontinente“.

  V dokumente tiež opisuje Rusko ako „štátnu civilizáciu“, ktorej úlohou je brániť „ruský svet“ príbuzných kultúr na kontinente. The Guardian pripomína, že koncept „ruského sveta“ používa Kremeľ na ospravedlnenie svojich krokov na Ukrajine, pričom tvrdí, že bráni rusky hovoriacu menšinu v krajine.

  Počas zasadnutia bezpečnostnej rady Putin vyhlásil, že aktualizovaná ruská stratégia pre zahraničnú politiku je nevyhnutná v dôsledku „radikálnych zmien“ vo svete.

  Viac k témam: Ruský prezident, vojna na Ukrajine, Zahraničná politika
  Zdroj: SITA.sk – Rusko mení stratégiu na zahraničnú politiku, chce odstrániť pozostatky dominancie USA © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.