8.9 C
New York
streda, 19 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Rusko chce získať od Severnej Kórey zbrane výmenou za potraviny, tvrdí Biely dom

  30.3.2023 (SITA.sk) – Biely dom vo štvrtok vyhlásil, že existujú dôkazy o snahe Ruska získať od Severnej Kórey zbrane pre svoju vojnu na Ukrajine výmenou za potraviny a ďalšie komodity.

  Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na hovorcu americkej Rady pre národnú bezpečnosť Johna Kirbyho. Ide o najnovšie obvinenie, že Rusko, zúfalo túžiace po zbraniach a obmedzené sankciami a kontrolami vývozu, sa obracia na spriatelené krajiny, aby mu pomohli pokračovať vo vojne.

  Za muníciu potraviny

  Kirby uviedol, že súčasťou dohody je, že Rusko získa viac ako dve desiatky druhov severokórejských zbraní a munície. Tiež chce podľa neho poslať do Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) delegáciu a ponúka jej potraviny výmenou za muníciu.

  Viac o téme: Vojna na Ukrajine

  Odborníci predpokladajú, že súčasná situácia s potravinami v KĽDR je najhoršia, aká bola za 11-ročnej vlády jej vodcu Kim Čong-una. Tvrdia však, že nevidia žiadne známky hroziaceho hladomoru alebo masových úmrtí. Kim sa tento mesiac zaviazal k posilneniu štátnej kontroly nad poľnohospodárstvom a podniknutiu množstva ďalších krokov na zvýšenie produkcie obilia.

  Zverejnenie ruských snáh o získanie zbraní zo Severnej Kórey je len posledným príkladom toho, ako administratíva amerického prezidenta Joea Bidena uvoľnila obmedzenia týkajúce sa zistení spravodajských služieb a zverejnila ich v priebehu vojny na Ukrajine.

  Zistenia tajných služieb zverejňujú zámerne

  Už skôr odtajnila spravodajské informácie, aby predložila dôkazy o tom, že Irán počas leta predal Rusku stovky útočných bezpilotných lietadiel a že súkromná ruská vojenská spoločnosť Vagnerova skupina prevzala dodávky zbraní zo Severnej Kórey, aby pomohla posilniť svoje sily, keď bojujú po boku ruských vojsk na Ukrajine.

  Administratíva uviedla, že sa snaží šíriť zistenia tajných služieb, aby spojenci a verejnosť mali jasný pohľad na úmysly Moskvy a ruský prezident Vladimir Putin si dvakrát rozmyslel svoje činy.

  Americké ministerstvo financií skôr počas štvrtka informovalo, že uvalilo sankcie na slovenského občana za to, že sa pokúsil sprostredkovať predaj viac ako dvoch desiatok druhov severokórejských zbraní a munície Rusku.

  Viac k témam: Americký prezident, Biely dom, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Sankcie, Sankcie proti Rusku, Vagnerovci, Zbrane
  Zdroj: SITA.sk – Rusko chce získať od Severnej Kórey zbrane výmenou za potraviny, tvrdí Biely dom © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.