8.9 C
New York
streda, 12 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora na postupe Izraela v Rafahu nič nezmení, naznačil minister Gantz

  24.5.2024 (SITA.sk) – Minister izraelského vojnového kabinetu Benny Gantz naznačil, že izraelská armáda napriek rozhodnutiu Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) nezmení svoju kampaň v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.

  Súdny dvor v piatok nariadil Izraelu, aby prestal s ofenzívou v meste, a Gantz je zatiaľ najvyššie postavený predstaviteľ krajiny, ktorý na nariadenie reagoval.

  Posledná bašta Hamasu

  Izrael sa podľa Ganca vydal na „spravodlivú a nevyhnutnú kampaň po brutálnej masakre jeho občanov“, a to zahŕňa aj vyslanie vojakov do Rafahu. Mesto na hranici Pásma Gazy a Egypta je podľa Izraela posledná bašta militantného hnutia Hamas, proti ktorému vedie Izrael vojnu.

  Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

  „Budeme pokračovať v operáciách v súlade s medzinárodným právom, kdekoľvek budeme pôsobiť, pričom budeme v najlepšom možnom rozsahu chrániť civilné obyvateľstvo. Nie pre ICJ, ale pre to, kto sme a hodnoty, ktoré zastávame,“ vyjadril sa Gantz.

  Mali by otvoriť aj hraničný priechod

  Medzinárodný súdny dvor nemá políciu, ktorá by vymáhala jeho nariadenia, a tak je veľmi pravdepodobné, že Izrael sa ním riadiť nebude.

  Izrael by mal podľa ICJ tiež otvoriť hraničný priechod v Rafahu. Súdny dvor však nevyzval na prímerie v celom Pásme Gazy, ako ho o to žiadala Juhoafrická republika.

  Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Rafah
  Zdroj: SITA.sk – Rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora na postupe Izraela v Rafahu nič nezmení, naznačil minister Gantz © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.