8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Proces s bývalým šéfom operatívcov NAKA Kaľavským pokračuje výsluchom svedkov, predvolali Čurillu

  4.4.2023 (SITA.sk) – Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v utorok pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jánom Kaľavským. Konkrétne sa súd zaoberá výsluchom svedkov, pričom na utorok bol predvolaný vyšetrovateľ NAKA Ján Čurilla, ktorý bol bývalým kolegom obžalovaného.

  Minulý týždeň na súde zase vypovedal Peter Petrov prezývaný Tiger. Ten ako takzvaný kajúcnik vypovedá vo viacerých mediálne sledovaných kauzách.

  Vypovedal cez telemost zo Sarajeva

  Ján Kaľavský je stíhaný pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Z tohto dôvodu začiatkom marca na súde vypovedal prostredníctvom telemostu zo Sarajeva, pričom zdôraznil, že sa necíti byť vinný.

  Exšéf operatívcov NAKA Kaľavský vypovedá cez telemost z Bosny a tvrdí, že ide o pomstu jeho bývalých kolegov

  Mal prezrádzať citlivé informácie

  Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Jána Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa.

  Predmetom obžaloby je podľa ÚŠP prezrádzanie citlivých informácií z prostredia Policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.

  Chránil „Tigra“ a poskytoval mu informácie

  Konkrétne v rokoch 2019 až 2021 poskytoval obžalovaný informácie Petrovi Pertovovi prezývanému Tiger. Išlo o informácie z policajného prostredia o ňom samom a neskôr aj o akciách ako Očistec alebo Judáš. Taktiež Ján Kaľavský podľa prokuratúry zatajil niektoré získané informácie kolegom, aby chránil Tigra.

  Ten sa mu odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate. Takisto podľa obžaloby Ján Kaľavský neoprávnene poskytol informácie aj vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.

  Obmedzenia mu neskôr zrušili

  Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby.

  Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi Kaľavskému zrušili.

  Viac k témam: Kauza Očistec, Korupcia, Súdy, Úplatky, Zneužitie právomoci verejného činiteľa
  Zdroj: SITA.sk – Proces s bývalým šéfom operatívcov NAKA Kaľavským pokračuje výsluchom svedkov, predvolali Čurillu © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.