8.9 C
New York
utorok, 16 júna, 2026
spot_img
More

    Latest Posts

    Pri závale v nelegálnej zlatej bani zahynulo v Angole najmenej 28 baníkov

    25.5.2026 (SITA.sk) – Medzi obeťami nešťastia na severe Angoly bolo aj 13 členov jednej rodiny, úrady pátrajú po ďalších telách.

    Najmenej 28 baníkov zahynulo pri závale, ku ktorému došlo v nelegálnej zlatej bani na severe Angoly. Informovali o tom miestne úrady a médiá.
    K nešťastiu došlo v sobotu nadránom v provincii Bengo severovýchodne od hlavného mesta Luanda. Polícia uviedla, že obete boli vo veku od 18 do 45 rokov.

    Strategické nerasty

    „Títo mladí ľudia v tejto oblasti ťažili strategické nerasty, konkrétne zlato, a v určitom momente sa baňa zrútila,“ povedal predstaviteľ polície pre štátnu televíziu TPA.
    Podľa záchranných zložiek bolo medzi obeťami aj 13 členov jednej rodiny. Úrady pokračujú v pátraní po ďalších telách.

    Bezpečnosť je zbytočná

    Angola má bohaté zásoby diamantov a ďalších nerastov vrátane zlata. Nelegálne bane však často fungujú bez akýchkoľvek bezpečnostných opatrení a priťahujú tisíce ľudí vrátane baníkov zo susednej Konžskej demokratickej republiky (KDR).
    Podľa miestnych úradov sa v provincii Bengo nelegálnej ťažbe zlata venuje približne 7 000 ľudí.

    Viac k témam: Angola, Banské nešťastie, Civilné obete
    Zdroj: SITA.sk – Pri závale v nelegálnej zlatej bani zahynulo v Angole najmenej 28 baníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

    Latest Posts

    Nepremeškajte

    Stay in touch

    To be updated with all the latest news, offers and special announcements.