8.9 C
New York
streda, 12 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Pri vybavovaní dokladov odporúča Mikulcovo ministerstvo využiť menšie policajné oddelenia

  7.4.2023 (SITA.sk) – Pri vybavovaní občianskeho preukazu či cestovného pasu odporúča ministerstvo vnútra využiť menšie policajné oddelenia dokladov. Klientske centrá a oddelenia dokladov v krajských a v niektorých okresných mestách totiž dlhodobo čelia náporu žiadateľov.

  Obyvatelia s trvalým pobytom

  Najvyťaženejšie pracovisko je Klientske centrum Okresného úradu Bratislava na Tomášikovej ulici, keďže jeho služby využívajú nielen obyvatelia mesta s trvalým pobytom, ale z podstatnej časti aj osoby, ktoré v hlavnom meste pracujú. Kým na tomto pracovisku bola v marci priemerná doba čakania dve hodiny a 12 minút a obslúžili tu 5621 klientov, na pracovisku v Myjave sa napríklad čakalo len päť minút.

  Z oddelení dokladov v hlavnom meste je najkratšia čakacia doba na pracovisku Bratislava 4, a to 55 minút. V Banskej Bystrici sa v marci čakalo v priemere len 14 minút, v Nitre 28 minút, v Trnave 43 minút. V Košiciach, Žiline a v Prešove je čakacia doba niečo vyše hodinu. Rezort vnútra opakovane upozorňuje na dlhoročnú možnosť požiadať o vydanie pasu na ktoromkoľvek oddelení dokladov na Slovensku.

  „Na malých pracoviskách dostane občan služby takmer bez čakania, naopak, na veľkých sa nemusí dostať na rad. Kapacity každého oddelenia dokladov sú dimenzované na určitý počet výkonov za deň, pričom vyvolávací systém zohľadňuje aj elektronicky rezervované termíny na vybavenie,“ informovalo ministerstvo vnútra.

  Príprava na zahraničné dovolenky

  Záujem o cestovné doklady začína stúpať každoročne na jar, keď sa ľudia začínajú pripravovať na zahraničné dovolenky. Pasy vybavujú najmä deťom, v prípade ktorých je platnosť dokladu skrátená na dva až päť rokov.

  Ak sa občan rozhodne využiť na podanie žiadosti vzdialenejšie pracovisko, môže si vyhotovený doklad vyzdvihnúť na vybranom náhradnom pracovisku v blízkosti domova či práce, alebo si ho nechať doručiť kuriérom.

  Táto služba je v súčasnosti bez poplatku. Cestovný pas si treba vyzdvihnúť na oddelení dokladov, kde bola žiadosť podaná. Rezort vnútra zároveň pripomína, že o občiansky preukaz či cestovný pas možno požiadať už pol roka pred uplynutím ich platnosti.

  Viac k témam: Cestovný pas, Klientské centrá, Občiansky preukaz
  Zdroj: SITA.sk – Pri vybavovaní dokladov odporúča Mikulcovo ministerstvo využiť menšie policajné oddelenia © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.