8.9 C
New York
utorok, 23 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Práva bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej v kauze Fatima boli porušené, skonštatoval ústavný súd

  6.4.2023 (SITA.sk) – Najvyšší súd SR pri rozhodnutí o presunutí trestnej veci známej ako Fatima týkajúcej sa bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej z Okresného súdu v Trenčíne na Okresný súd v Trnave porušil jej práva.

  Konštatuje to Ústavný súd SR v náleze z 30. marca tohto roku. ÚS SR zároveň uznesenie zrušil a vrátil najvyššiemu súdu na ďalšie konanie.

  Macejková mala byť vylúčená

  Jankovská v ústavnej sťažnosti namietala porušenie práva na prejednanie veci zákonným sudcom, a tiež porušenia jej základného práva na prejednanie veci nezávislým a nestranným súdom.

  Dôvodom bolo, že napadnuté uznesenie vydal senát Najvyššieho súdu SR, ktorého súčasťou bola Ivetta Macejková. Tá mala byť podľa Jankovskej z rozhodovania vylúčená.

  Podľa ústavného súdu, „ak vo veci sťažovateľky rozhodovala sudkyňa, u ktorej možno mať pochybnosti o jej nestrannosti, takýmto uznesením najvyššieho súdu došlo k porušeniu základných práv sťažovateľky“.

  Jankovská súdila v Trenčíne

  Najvyšší súd bude preto musieť opätovne rozhodovať o návrhu prokurátora o odňatí a prikázaní trestnej veci. „Najvyšší súd SR je povinný nahradiť sťažovateľke trovy konania 758,56 eura,“ dodal ústavný súd.

  Najvyšší súd SR totiž ešte v roku 2021 odňal kauzu Fatima Okresnému súdu Trenčín a pridelil ju Okresnému súdu Trnava. Dôvodom bolo, že Jankovská v minulosti pôsobila na trenčianskom súde ako sudkyňa.

  Kauza Fatima sa týka vydierania svedka Michala Vidu. Ten pôvodne od roku 2015 hovoril o trestnej činnosti bývalej sudkyne a neskôr štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, Petra Vaska a ďalších ľudí.

  V roku 2018 však otočil a svoje výpovede úplne zmenil. Dôvodom podľa neho bolo, že Jankovská a Vasko sa mu vyhrážali dlhoročným väzením. Okrem Moniky Jankovskej a jej svata Petra Vaska je v tejto kauze obžalovaný aj bývalý funkcionár polície Róbert Krajmer.

  Viac k témam: Kauza Fatima
  Zdroj: SITA.sk – Práva bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej v kauze Fatima boli porušené, skonštatoval ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.