8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Poslanci parlamentu prelomili veto prezidentky, novela zákona o múzeách a galériách bude platiť

  11.6.2024 (SITA.sk) – Od 1. augusta sa upraví spôsob výberu štatutárneho orgánu múzea alebo galérie zriadených ústredným orgánom štátnej správy, vyšším územným celkom alebo obcou, resp. vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu.

  Poslanci Národnej rady SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelu zákona o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty.

  Verejné vypočutie uchádzačov

  Spôsob výberu podľa koaličných poslancov, ktorí zmeny predložili, spôsobuje administratívnu záťaž najmä menším obciam, ktoré tieto funkcie obsadzujú. Zruší sa teda verejné vypočutie uchádzačov o spomínanú funkciu.

  Poslanci odobrením zmien upravili ustanovenie o odvolaní vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu bez právnej subjektivity, a to s cieľom vytvoriť predpoklady na pružnejšiu manažérsku výmenu v týchto inštitúciách. Odvolať ho tak bude možné aj bez uvedenia dôvodu.

  Funkčné obdobie

  Zo zákona sa vypustí aj päťročné funkčné obdobie pri výkone funkcie štatutárneho orgánu, respektíve vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu. Cieľom úpravy je nelimitovať výkon funkcie časovým obmedzením.

  Dĺžka výkonu funkcie bude závisieť od dosahovaných výsledkov múzea alebo galérie a od manažérskych kvalít štatutárneho orgánu alebo vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu,“ tvrdia poslanci.

  Vymenúvanie vedúceho zamestnanca

  Vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu vymenúva a odvoláva štatutárny orgán právnickej osoby, ktorej organizačnú zložku múzeum alebo galéria tvorí. Vedúci zamestnanec sa vymenuje na základe výsledku výberového konania.

  Štatutárny orgán múzea alebo galérie a vedúci zamestnanec riadiaci múzeum alebo galériu, ktorý bol vymenovaný do funkcie medzi 1. januárom 2022 a 31. júlom 2024, bude svoju funkciu od začiatku augusta vykonávať bez časového obmedzenia.

  Zníženie transparentnosti pri obsadzovaní funkcií

  Hlava štátu vo svojich pripomienkach uviedla, že pri takejto zmene zákona dôjde k zníženiu štandardov transparentnosti a odbornosti pri obsadzovaní funkcií v oblasti verejnej správy a kultúre. Prekáža jej, že schválenou novelou sa zrušilo verejné vypočutie uchádzačov na funkciu vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu.

  Prezidentka tvrdí, že sa tým neguje možnosť efektívnej kontroly výberového procesu verejnosťou, teda prestáva byť garantované právo účasti verejnosti na správe vecí verejných v kultúrnej oblasti. Prezidentka Čaputová súčasne považuje za problematický aj ústavný aspekt schválenej novely, myslí si, že je retroaktívna.

  Môže sa uplatniť aj na štatutárny orgán múzea alebo galérie vymenovaný podľa doterajších predpisov, ktoré neupravujú možnosť ich odvolania bez udania dôvodu. Otvára sa tým otázka porušenia ich ústavných práv, predovšetkým právnej istoty a legitímnych očakávaní podľa článku 1 odsek 1 Ústavy v spojení s ich právami súvisiacimi s výkonom verejnej funkcie v zmysle ústavy„, uviedla prezidentka vo svojom stanovisku.

  Viac k témam: Poslanci, Prezidentka SR, Zákon o múzeách a galériách
  Zdroj: SITA.sk – Poslanci parlamentu prelomili veto prezidentky, novela zákona o múzeách a galériách bude platiť © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.