8.9 C
New York
utorok, 16 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Parlament schválil novelu zákona o majetku obcí od strany SaS

  30.3.2023 (SITA.sk) – Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok schválili novelu zákona o majetku obcí od poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS).

  Novela sa týka majetku miest a mestských častí Bratislavy a Košíc. Dôsledkom súčasných dier v zákone je podľa prekladateľov úpadok majetku zvereného mestským častiam a tiež komplikované právne vzťahy pri investičných zámeroch na tomto majetku.

  Právna neistota „investorov“ neláka

  Oba problémy vyplývajú z právnej neistoty a z toho vyplývajúcej neochoty mestských častí investovať finančné prostriedky do zveľaďovania zvereného majetku,“ uvádza sa v návrhu. Novela prináša explicitné uvedenie povinnosti správcu udržiavať zverený majetok v užívania schopnom stave a tiež majetok zveľaďovať.

  Uvádza tiež právo na primeranú náhradu za zhodnotenie majetku vlastníka aj vo vzťahu mesto verzus mestská časť. Za zhodnotenie majetku sa považuje napríklad rekonštrukcia, modernizácia či odstránenie havarijného stavu. Tiež zavádza možnosť mesta bezodplatne sa zriecť majetku v prospech mestských častí, ktorý im predtým zverila.

  Prevod vlastníctva majetku obce

  Druhá časť návrhu zákona sa týka prevodu vlastníctva majetku obce. Zameriava na úpravu pravidiel nakladania s majetkom obcí s cieľom zvýšiť jeho transparentné, efektívne a hospodárne nakladanie.

  Plénum schválilo aj pozmeňovací návrh poslanca Petra Cmoreja (SaS), ktorým navrhol doplniť možnosť vložiť majetok obce aj do kapitálového fondu obchodnej spoločnosti založenej obcou. Zásady hospodárenia s majetkom obce majú upraviť kritériá na určenie prebytočného majetku mesta.

  Pozmeňovací návrh ďalej stanovuje, že obce nemôžu obmedziť obchodnú verejnú súťaž podmienkami, ktoré nemajú žiadny relevantný vplyv na priebeh a výsledok súťaže. Účinnosť novely zákona posunul pozmeňovací návrh na 1. novembra 2023.

  Viac k témam: mestá a obce, Národná rada SR, Novela zákona, Samosprávy
  Zdroj: SITA.sk – Parlament schválil novelu zákona o majetku obcí od strany SaS © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.