8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  OĽaNO presadilo nový model zlučovania mestských častí v Košiciach, budú môcť ľahšie zmeniť ich počet a usporiadanie

  21.3.2023 (SITA.sk) – Košice budú môcť v budúcnosti ľahšie zmeniť počet a usporiadanie mestských častí v meste. Novelu zákona o meste Košice presadili poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽaNO Peter Liba, Vojtech Tóth a Erik Ňarjaš.

  Mestské časti v Košiciach

  Informoval o tom hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky, podľa ktorého Košice tvorí až 22 mestských častí, čo je viac než v Bratislave alebo Budapešti, pričom až tri mestské časti majú menej ako tisíc obyvateľov a najväčšia mestská časť Západ má až 40-tisíc obyvateľov.

  Nový model zlučovania

  Napriek týmto nepomerom musí mať každá mestská časť prirodzene vlastnú samosprávu, starostov, úrady a miestne zastupiteľstvá. Novela zákona nadobudne účinnosť 1. mája tohto roku.

  Peter Liba preto navrhol spolu s ďalšími predkladateľmi nový model zlučovania mestských častí, ktorým sa vypúšťa možnosť mestskej časti zablokovať zmenu prostredníctvom miestneho referenda.

  Blokácia referendom

  Dotknutá mestská časť mala prirodzene vždy záujem zablokovať svoje zrušenie prostredníctvom miestneho referenda, aby neprišla o svoje samosprávne orgány,“ skonštatoval Liba, podľa ktorého v novom návrhu sa preto možnosť blokácie referendom vypúšťa a rozhodnutie mestského zastupiteľstva bude mať možnosť zastaviť Rada starostov, ktorému sa umožňuje využiť právo veta voči uzneseniu mestského zastupiteľstva.

  Posilňuje právomoci mestského zastupiteľstva

  Mestské zastupiteľstvo môže podľa Libu následne prelomiť zamietavé stanovisko Rady starostov, a to vyššou, kvalifikovanou väčšinou – 3/5 väčšinou všetkých poslancov zastupiteľstva.

  Peter Liba zdôraznil, že touto zmenou sa žiadna konkrétna mestská časť neruší, a bude len na mestskom zastupiteľstve v Košiciach, aký model fungovania samosprávy si zvolí. Podľa spolupredkladateľa Vojtecha Tótha sa týmto návrhom posilňujú právomoci mestského zastupiteľstva, ktoré je hlavným nositeľom samosprávy v meste Košice.

  Touto novelou sa vypúšťa príloha zákona, v ktorej sú vymenované mestské časti. Budúce zmeny v usporiadaní sa vykonajú prostredníctvom zmeny štatútu mesta. Predpokladám, že poslanci mestského zastupiteľstva v Košiciach začnú debaty o tom, ako zefektívniť fungovanie mesta,“ dodal Vojtech Tóth.

  Viac k témam: miestna samospráva, Návrh zákona, Reforma samospráv
  Zdroj: SITA.sk – OĽaNO presadilo nový model zlučovania mestských častí v Košiciach, budú môcť ľahšie zmeniť ich počet a usporiadanie © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.