8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Odmietne Fínsko ponuku Turecka? Prezident Niinistö pripustil vstup do NATO ešte pred Švédskom

  21.3.2023 (SITA.sk) – Švédsko nebude v zraniteľnej bezpečnostnej situácii, hoci by Fínsko do Severoatlantickej aliancie vstúpilo prvé. „Je možné, že Fínsko vstúpi do NATO pred Švédskom,“ povedal fínsky prezident Sauli Niinistö v rozhovore pre švédskeho verejnoprávneho vysielateľa SVT, ktorý odvysielali v nedeľu.

  Ponuka Turecka

  Mali by sme odmietnuť ponuku Turecka na ratifikáciu? Znie to trochu bláznivo. Bola by to strašne náročná situácia, ak by sme Ankare povedali ‘nie’,“ povedal fínsky prezident.

  Niinistö tak poukázal na svoju piatkovú návštevu v Ankare, počas ktorej turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že jeho vláda bude napredovať v procese ratifikácie prihlášky Fínska do NATO.

  Fínsko a Švédsko požiadali o členstvo v NATO pred desiatimi mesiacmi krátko po tom, ako Rusko začalo inváziu na Ukrajinu. Podľa pravidiel NATO musia rozšírenie aliancie jednomyseľne schváliť všetci jej terajší členovia.

  Niinistö dodal, že Fínsko, Švédsko a Dánsko v súčasnosti separátne rokujú s USA o bezpečnostných otázkach v snahe dosiahnuť bilaterálne vojenské pakty podobné tomu, ktorý už skôr s Washingtonom uzavrelo Nórsko.

  Vojenské dohody s USA

  Myslím si, že to je veľká zmena, takmer väčšia ako členstvo v NATO,“ vyjadril sa fínsky prezident o prebiehajúcich rokovaniach s USA, keď dostal otázku, čo bude s bezpečnosťou Švédska, ak sa rozhovory o vstupe do NATO budú naťahovať.

  Znamená to veľa, ak my všetci (škandinávske štáty) budeme mať priame a dosť podobné (vojenské) dohody s USA,“ dodal.

  Viac k témam: Fínsky prezident, Ratifikácia, Vojenská dohoda, vstup do NATO
  Zdroj: SITA.sk – Odmietne Fínsko ponuku Turecka? Prezident Niinistö pripustil vstup do NATO ešte pred Švédskom © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.