8.9 C
New York
streda, 12 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Odmena 500 eur za účasť vo voľbách Matovičovi neprešla, za bolo iba 32 poslancov

  29.3.2023 (SITA.sk) –
  aktualizované 29. marca 11:51

  Návrh Igora Matoviča (OĽaNO), aby ľudia dostali odmenu 500 eur za účasť v septembrových predčasných parlamentných voľbách, neprešiel v parlamente do druhého čítania. Z prítomných 132 poslancov ich bolo za iba 32, proti hlasovalo 77 a zdržalo sa 23.

  Štát by to stálo 1,5 miliardy eur

  Matovič návrh zdôvodnil tým, že Slovensku reálne hrozia voľby, na ktorých sa zúčastní historicky najmenej voličov.

  „Reálne hrozí, že milión demokraticky cítiacich voličov zostane frustrovaných doma a v rozhodujúcej chvíli nechá rozhodnutie o osude Slovenska v rukách tri roky huckaných ľudí. Reálne hrozí povolebné vytrhnutie Slovenska z európskych a euroatlantických štruktúr a pripútanie Slovenska k Rusku,“ uviedol Matovič.

  Líder OĽaNO navrhoval, aby ministerstvo vnútra vyplatilo odmenu voličom do 90 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov volieb. V prípade predpokladanej účasti troch miliónov ľudí by náklady štátu dosiahli zhruba 1,5 miliardy eur.

  „Samozrejme, nejde o zanedbateľnú sumu. Na druhej strane, v porovnaní s 30 miliardami eur, o ktoré mali podľa rôznych odhadov pripraviť Slovensko ľudia Roberta Fica a Petra Pellegriniho počas 12 rokov ich vlád, ide len o zhruba päť percent z ich lupu,“ argumentoval Matovič.

  Slovensko ako ruská gubernia

  Cieľom návrhu malo byť zabrániť tomu, aby sa zo Slovenska stala na desaťročia opäť čierna diera Európy. Ak sa dostane znova k moci mafia, vládnuť bude Smer-SD a Hlas-SD s extrémistami, bude podľa lídra OĽaNO cesta späť veľmi ťažká.

  „Oni neurobia už nikdy tú chybu, že nejaký blázon Matovič im vezme moc. Keď bude niekto vystrkovať rožky, postarajú sa o to, aby mu ich včas odsekli,“ vyhlásil Matovič utorok v pléne. Podľa neho ide vo voľbách o rozhodnutie, či bude Slovensko vytrhnuté zo srdca Európskej únie a zo Slovenska sa stane „nejaká ruská gubernia“.

  Vo svojom niekoľkohodinovom vystúpení zdôrazňoval, že 500 eur za voľby nie je volebnou korupciou, pretože podľa zákona je korupciou to, keby niekto nabádal voličov k voleniu alebo nevoleniu konkrétnej strany, alebo k neúčasti vo voľbách.

  Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO)
  Zdroj: SITA.sk – Odmena 500 eur za účasť vo voľbách Matovičovi neprešla, za bolo iba 32 poslancov © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.