8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Najvyšší správny súd zrušil disciplinárne pojednávanie so sudcom Sobolovským, ktorého stíhajú pre prieťahy v konaní

  22.3.2023 (SITA.sk) – Na pôde Najvyššieho správneho súdu SR malo v stredu pokračovať disciplinárne pojednávanie s bratislavským sudcom Michalom Sobolovským stíhaným pre viaceré prieťahy v konaní.

  Ako však informoval hovorca súdu Michal Hajtol, disciplinárne obvinený sa ospravedlnil z dôvodu práceneschopnosti. Súd preto termín pojednávania zrušil.

  Päť disciplinárnych návrhov

  Sudca Okresného súdu Bratislava V pôvodne čelil spolu piatim disciplinárnym návrhom. V jednej z vecí súd už rozhodol v októbri 2022, keď Sobolovskému uložil disciplinárnu sankciu v podobe zníženia platu o 20 percent na dobu troch mesiacov za spolu 20 skutkov, v rámci ktorých nevypracoval načas rozsudok.

  Podľa návrhu predsedníčky Okresného súdu Bratislava V by však mal byť zbavený funkcie sudcu.

  Disciplinárne obvinený ešte minulý rok na svoju obhajobu skonštatoval, že dôvodov na nevypracovanie viacerých rozsudkov v zákonnej lehote bolo viacero. Spomínal napríklad zdravotné problémy alebo vyhorenie, a taktiež skutočnosť, že mal na starosti viac ako 1000 spisov.

  Tiež tvrdil, že po tom, čo zastavil konanie v jednom zo sporov o vyplatenie miliónových televíznych zmeniek, ktoré požadoval Marian Kočner, sa ho snažili zo súdu „vytlačiť“.

  Pozastavený výkon funkcie

  Momentálne má Sobolovský dočasne pozastavený výkon funkcie sudcu. Zároveň podľa vlastných slov čelil aj trestným oznámeniam zo strany vedenia súdu.

  Sudcovi sa v rámci návrhov na disciplinárne stíhanie vyčítajú aj neodôvodnené pracovné absencie a pôvodne aj to, že po pozastavení výkonu funkcie sudcu nevrátil na súd spisy, ktoré mal doma. Podľa v stredu prezentovaných informácií však tak už urobil.

  Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava V žiadala ešte začiatkom roka 2020 vtedajšieho ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby konal v prípade sudcu Sobolovského.

  Konkrétne od ministra požadovali, aby v prípade sudcu podal návrh na dočasné pozastavenie jeho funkcie. Návrhu nakoniec v júni 2020 vyhovel disciplinárny senát Súdnej rady SR.

  Žiadal odchod vedenia súdu

  Sudca 30. januára 2020 verejne vystúpil v súvislosti s prípadom zmeniek televízie Markíza a žiadal odchod vedenia Okresného súdu Bratislava V.

  Podľa neho totiž niekto zo súdu vyniesol informáciu Marianovi Kočnerovi o tom, že pre originál zmeniek si príde polícia.

  Ešte pred vyšetrovateľmi ich však zo súdu vyzdvihol advokát Kočnera Andrej Šabík. Michal Sobolovský tiež kritizoval spôsob prerozdeľovania spisov na súde.

  Rada okresného súdu argumentovala pri návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie Sobolovskému prieťahmi v rozhodovaní či komunikáciou Kočnera cez aplikáciu Threema.

  Sudcu označovali „Slimák“

  Sudcu Sobolovského v nej pritom spomínali pod označením „Slimák“, nie však v súvislosti s ovplyvňovaním rozhodovania.

  Michal Sobolovský je sudcom Okresného súdu Bratislava V a pojednával civilný spor o zmenkách televízie Markíza medzi spoločnosťou Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, Pavlom Ruskom a spoločnosťou Markíza Slovakia.

  Vo veci však nerozhodol, kým sa nezačalo viesť trestné konanie.

  Viac k témam: disciplinárne pojednávanie, disciplinárne stíhanie, Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko)
  Zdroj: SITA.sk – Najvyšší správny súd zrušil disciplinárne pojednávanie so sudcom Sobolovským, ktorého stíhajú pre prieťahy v konaní © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.