8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Ministerstvo spravodlivosti vyhlásilo výzvu na podporu a ochranu ľudských práv a slobôd, vyčlenilo na ňu takmer 770-tisíc eur

  11.6.2024 (SITA.sk) – Rezort spravodlivosti vyhlásil výzvu na podporu a ochranu ľudských práv a slobôd. Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie je spustená od 10. júna a zameriava sa na presadzovanie ľudských práv a slobôd, ich podporu a ochranu, ako aj na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

  Ministerstvo na tento účel vyčlenilo takmer 770-tisíc eur. Termín na predkladanie žiadostí ministerstvo stanovilo na 12. august.

  Možnosť dotácií

  Žiadatelia sa môžu uchádzať o dotácie vo výške od päťtisíc do 50-tisíc eur vo viacerých oblastiach. Ide napríklad o posilnenie efektívnosti vymáhateľnosti ľudských práv a slobôd, podporu aktívnej občianskej spoločnosti, podporu uplatňovania zásady rovnakého zaobchádzania, podporu výchovy a vzdelávania detí a mládeže, podporu vzdelávania a školenia, zvyšovanie informovanosti verejnosti a vzdelávanie profesijných skupín či poradenskú činnosť, monitorovaciu činnosť a bezplatnú právnu pomoc.

  Dotácie je možné žiadať aj na analytickú, expertnú a edičnú činnosť, podporu spolupráce organizácií a inštitúcií vykonávajúcich činnosť v oblasti ľudských práv a slobôd alebo zaobstaranie publikácií, učebných materiálov a pomôcok v oblasti ľudských práv a slobôd. Dotácia môže tiež slúžiť na zlepšenie kvality života znevýhodnených skupín obyvateľstva.

  Zrušenie výzvy

  Ministerstvo spravodlivosti takúto výzvu na podávanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Ľudské práva 2024 vo výške 769 500 eur zrušilo vo februári. Urobilo tak na poslednú chvíľu deň pred tým, ako mali byť vypočutí uchádzači o dotácie.

  Ako ministerstvo uviedlo, finančné prostriedky z tejto schémy poputujú na pomoc najzraniteľnejším obetiam násilia a ochranu ich ľudských práv. Proti zrušeniu výzvy protestovala Komora mimovládnych neziskových organizácií.

  Predseda Komory mimovládnych neziskových organizácií v Rade vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie Marcel Zajac vtedy uviedol, že je neštandardné, aby ministerstvo vyhlásilo výzvu na predkladanie projektov, definovalo témy, nechalo pripraviť podklady, vyzbieralo projekty a deň pred vypočutím uchádzačov výzvu zrušilo.

  Viac k témam: Antisemitizmus, Diskriminácia, Ľudské práva, Rasizmus, Výzva, Xenofóbia
  Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo spravodlivosti vyhlásilo výzvu na podporu a ochranu ľudských práv a slobôd, vyčlenilo na ňu takmer 770-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.