8.9 C
New York
pondelok, 22 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Ministerstvo práce vyplatilo zamestnancom sociálnych služieb príspevok v sume takmer 50 miliónov eur, chce podporiť nedostatkové profesie

  16.3.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo vybraným zamestnancom sociálnych služieb a centier pre deti a rodiny stabilizačný príspevok v celkovej sume takmer 50 miliónov eur. Podporilo tak spolu viac ako 18-tisíc zdravotníckych a sociálnych zamestnancov v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, rovnako odborných pracovníkov či opatrovateľov vo vybraných zariadeniach sociálnych služieb aj v teréne.

  Podpora nedostatkových profesií

  Jednorazovým príspevkom chce rezort práce motivovať zamestnancov a zároveň stabilizovať a podporiť tieto dnes nedostatkové profesie. Ministerstvo práce a sociálnych vecí o tom informovalo v tlačovej správe.

  Okrem sestier, fyzioterapeutov, opatrovateľov a nižšieho zdravotníckeho personálu sa táto pomoc vzťahovala aj na ďalších odborných pracovníkov, vychovávateľov, logopédov, psychológov aj terénnych pracovníkov. Zamestnávatelia mali možnosť podať žiadosť o dotáciu na stabilizačný príspevok do konca januára tohto roka Jednorazový príspevok vo výške 2 000 až 4 000 eur je oslobodený od zdravotných aj sociálnych odvodov.

  Som veľmi rád, že stabilizačný príspevok v plnej výške a v závislosti od náročnosti danej profesie získalo viac ako 70 percent sociálnych pracovníkov, ktorí naň mali nárok, čo je vyše 18 600 zamestnancov,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

  Nárok na príspevok

  Podmienkou poskytnutia stabilizačného príspevku bol záväzok zamestnanca odpracovať tri roky u zamestnávateľa, s ktorým má uzavretú pracovnú zmluvu. Ak sa zamestnanec rozhodne ukončiť pracovný pomer skôr, je povinný vrátiť pomernú časť poskytnutého stabilizačného príspevku podľa dĺžky obdobia, ktoré mu chýba na splnenie zmluvného záväzku.

  Nárok na príspevok si rovnako mohli uplatniť aj zamestnanci pracujúci v kratšom pracovnom čase ako týždenný, a to v pomernej výške podľa príslušnej pracovnej pozície.

  Zamestnancov neverejných poskytovateľov sociálnych služieb štát podporil sumou 14,6 milióna eur, v zariadeniach v kompetencii samospráv dostalo viac ako 6-tisíc zamestnancov spolu cez 17 miliónov eur. Subjekty sociálnoprávnej ochrany detí a sociálne kurately získali stabilizačné príspevky vo výške 1 milión eur a štátne centrá pre deti a rodiny celkovo vyše 4,4 milióna eur pre viac ako 2-tisíc pracovníkov. Výška dotácie sa odvíja od druhu pracovnej činnosti a pracovného úväzku.

  Viac k témam: Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Sociálny pracovník, Stabilizačný príspevok, Štátna podpora, Zdravotnícki pracovníci
  Zdroj: SITA.sk – Ministerstvo práce vyplatilo zamestnancom sociálnych služieb príspevok v sume takmer 50 miliónov eur, chce podporiť nedostatkové profesie © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.