8.9 C
New York
streda, 12 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Mikulec v otázke bezpečnostnej previerky trvá na svojom, argumentáciu NBÚ označil za vágnu

  4.4.2023 (SITA.sk) – Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) trvá na tom, že nie je potrebné, aby mal previerku.

  Argumentuje tým, že ako minister vnútra, podobne ako ďalší ministri či hlava štátu, spadá pod paragraf 34 zákona 115 z roku 2004, čiže patrí medzi osoby s osobitným postavením, pre ktoré nie je potrebné vykonávať previerku.

  Argumentáciu NBÚ považuje za vágnu

  To, že sa oboznamoval s utajovanými skutočnosťami, národnými i zahraničnými, bolo podľa neho legitímne, v súlade so zákonom. Argumentáciu Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) označil za veľmi vágnu, na viacero otázok podľa neho nedokázali odpovedať, a tiež nevedeli viacero vecí vysvetliť.

  Mikulec to uviedol na tlačovej besede po rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť. Mikulec verí, že sa im podarilo presvedčiť výbor o tom, že zákon nebol porušený.

  Podľa šéfa rezortu vnútra sa zhodli na tom, že právna úprava v danej oblasti nie je úplne dokonalá a v mnohých prípadoch sa robia zbytočné nadstavby, ktoré nie sú vyžadované ani Severoatlantickou alianciou (NATO), ani Európskou úniou (EÚ). Je toho názoru, že v budúcnosti by mali byť uskutočnené úpravy v legislatíve, aby neboli spochybňované procesy a nebola potrebná takáto diskusia či obvinenia o porušení zákona.

  Zákon porušil až 29-krát

  Šéf NBÚ Roman Konečný minulý týždeň informoval členov parlamentného výboru na kontrolu činnosti NBÚ o výsledkoch minuloročnej kontroly NBÚ na ministerstve vnútra. Z jej záverov podľa neho vyplýva, že Roman Mikulec opakovane neoprávnene manipuloval s utajovanými informáciami.

  Zákon údajne porušil 29-krát a dostal sa k utajovaným informáciám, ktoré sa týkajú NATO alebo Európskej únie. Ministerstvo spravodlivosti SR konštatovalo, že člen vlády SR je podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností oprávnenou osobou s osobitným postavením, na ktorú sa nevykonáva bezpečnostná previerka.

  Viac k témam: Bezpečnostná previerka, Minister vnútra SR, Porušenie zákona, utajované skutočnosti
  Zdroj: SITA.sk – Mikulec v otázke bezpečnostnej previerky trvá na svojom, argumentáciu NBÚ označil za vágnu © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.