8.9 C
New York
streda, 19 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Medzinárodný Červený kríž potvrdil kontakt s Ruskom v súvislosti s deportovanými deťmi z Ukrajiny, pracuje na ich návrate

  8.4.2023 (SITA.sk) – Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) oznámil, že bol v kontakte s ruskou predstaviteľkou podozrivou zo spáchania vojnových zločinov, keďže pracuje na návrate ukrajinských detí, ktoré boli deportované do Ruska. Kontakty MVČK s komisárkou pre práva detí pri úrade ruského prezidenta Mariou Ľvovou-Belovou znamenali prvé potvrdenie medzinárodnej intervencie na vysokej úrovni s cieľom zjednotiť rodiny s deťmi, ktoré boli násilne deportované.

  Únosy detí do Ruska

  Hovorca MVČK Jason Straziuso uviedol, že organizácia je v kontakte so spomenutou komisárkou, aby „obnovila kontakty medzi oddelenými rodinami a uľahčila zjednotenie tam, kde je to možné“.

  Viac o téme: Vojna na Ukrajine

  Medzinárodný trestný súd (ICC) pred tromi týždňami vydal zatykač na ruského vodcu Vladimira Putina a Ľvovú-Belovú za vojnové zločiny v súvislosti s ich rolou pri únosoch detí do Ruska počas vojny na Ukrajine.

  Správa vyšetrovacej komisie OSN o Ukrajine zasa uviedla, že existujú dôkazy o nezákonnom prevoze stoviek ukrajinských detí do Ruska. Ukrajinská vláda uviedla, že od začiatku vojny do Ruska odvliekli takmer 20-tisíc detí.

  Adoptované ukrajinské deti

  Ľvová-Belová uviedla, že od februára minulého roka Rusko prijalo viac ako päť miliónov Ukrajincov vrátane 700-tisíc detí, všetky s rodičmi, príbuznými alebo zákonnými zástupcami, s výnimkou dvoch tisícok z detských domovov na východe Donbasu.

  Do dnešného dňa bolo podľa nej vrátených do svojich detských domovov asi 1300 detí, 400 bolo poslaných do ruských sirotincov a 358 bolo umiestnených do pestúnskej starostlivosti. Tvrdila, že žiadne ukrajinské deti neboli adoptované.

  Zobraziť fotogalériu k článku:
  Vojna na Ukrajine (fotografie)

  Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Únos detí, vojenská invázia, Vojnové zločiny
  Zdroj: SITA.sk – Medzinárodný Červený kríž potvrdil kontakt s Ruskom v súvislosti s deportovanými deťmi z Ukrajiny, pracuje na ich návrate © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.