8.9 C
New York
utorok, 16 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Maďarsko ratifikovalo vstup Fínska do NATO, potrebuje ešte súhlas Turecka

  27.3.2023 (SITA.sk) – Maďarský parlament v pondelok ratifikoval vstup Fínska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Severskú krajinu tak po mesiacoch odkladov priblížil k členstvu vo vojenskej aliancii. Fínsko potrebuje už len ratifikáciu Turecka.

  Za fínske členstvo v NATO hlasovalo 182 poslancov maďarského parlamentu a šesť bolo proti. Nikto sa nezdržal hlasovania.

  Hlasovanie sa uskutočnilo po tom, čo maďarská vláda frustrovala spojencov v NATO a Európskej únii opakovaným odkladaním hlasovania po niekoľko mesiacov, aj keď takmer všetci ostatní členovia aliancie ratifikovali protokol Fínska.

  Fínsko a susedné Švédsko požiadali o členstvo v NATO pred desiatimi mesiacmi v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, čím sa vzdali desaťročia trvajúcej neutrality. Švédske členstvo v aliancii ešte neschválili ani Maďarsko ani Turecko. Prijatie nových členov si vyžaduje jednomyseľný súhlas existujúcich členov.

  Viac k témam: vstup do NATO
  Zdroj: SITA.sk – Maďarsko ratifikovalo vstup Fínska do NATO, potrebuje ešte súhlas Turecka © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.