8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Machaj vníma financovanie RTVS ako kompromisné riešenie

  14.4.2023 (SITA.sk) – Riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj schválený návrh nového modelu financovania Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) vníma ako kompromisné riešenie celého problému financovania RTVS, ktoré zabezpečí stabilitu a chod RTVS v rozsahu ako doteraz.

  Súčasný rozpočet

  Podľa neho bude súčasne takýto rozpočet garantovať plnenie všetkých zákonných povinností. Ako však dodal, nebude postačujúci na plnenie cieľov, ktoré RTVS plánovala, ako napríklad rekonštrukcia budov alebo doriešenie technologického dlhu, s ktorým RTVS dlhodobo zápasí. V tlačovej správe o tom informovala RTVS.

  Nové financovanie RTVS založené na poskytovaní automatického príspevku zo štátneho rozpočtu by mohlo podľa vlády zvýšiť nezávislosť RTVS.

  Výška príspevku sa bude odvíjať od vyprodukovaného hrubého domáceho produktu (HDP) a nebude závisieť od politických tlakov ani vyjednávaní.

  Medzinárodné štandardy

  Súčasný model financovania verejnoprávneho vysielateľa, ktorý kombinuje viaceré zdroje napojené na štátny rozpočet, označil predkladateľ za nesystémový a neprehľadný, a dodal, že nespĺňa ani európske, ani medzinárodné štandardy financovania verejnoprávnych médií.

  Pôvodný návrh hovoril o 0,17 percenta HDP, vláda v piatok rozhodla, že nárokovateľný príspevok bude každoročne poskytovať Ministerstvo financií Slovenskej republiky v sume vo výške 0,15 percenta HDP.

  Viac k témam: financovanie RTVS
  Zdroj: SITA.sk – Machaj vníma financovanie RTVS ako kompromisné riešenie © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.