8.9 C
New York
streda, 19 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Lídri sa v Bruseli stretnú na samite Európskej rady, pripojí sa aj prezident Zelenskyj

  23.3.2023 (SITA.sk) – Európska rada sa 23. a 24. marca stretne na dvojdňovom samite v Bruseli. Vedúci predstavitelia Európskej únie (EÚ) počas neho budú, vychádzajúc z predchádzajúcich zasadnutí v decembri 2022 a februári 2023, rokovať o najnovšom vývoji v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine a pokračujúcou podporou Únie pre Ukrajinu, o konkurencieschopnosti, jednotnom trhu a hospodárstve, energetike, vonkajších vzťahoch a ďalších témach.

  V nadväznosti na zasadnutie z 9. februára prerokujú aj otázky migrácie. Európska rada o tom informuje prostredníctvom tlačovej správy na svojej webstránke.

  Prvou témou bude Ukrajina

  V prvý deň sa k lídrom počas pracovného obeda pripojí generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres.

  Viac o téme: Vojna na Ukrajine

  „Na našom zasadnutí, ktoré bude nasledovať, budeme najprv rokovať o Ukrajine. Na začiatku zasadnutia sa k nám prostredníctvom videokonferencie pripojí prezident Zelenskyj. Ako vždy, opätovne potvrdíme náš neochvejný záväzok pomáhať Ukrajine,“ uvádza v pozývacom liste predseda Európskej rady Charles Michel.

  Zobraziť fotogalériu k článku:
  Vojna na Ukrajine (fotografie)

  V súvislosti s vojnou na Ukrajine budú vedúci predstavitelia rokovať aj o zodpovednosti páchateľov, ďalšom zvyšovaní kolektívneho tlaku na Rusko, použití zmrazených aktív na obnovu Ukrajiny, podpore pri uspokojovaní vojenských a obranných potrieb Ukrajiny či globálnej potravinovej bezpečnosti.

  Rozhovory o dlhodobej stratégie Európy

  Európska rada prerokuje aj dlhodobú stratégiu Európy zameranú na posilnenie konkurencieschopnosti a produktivity a možnosti využitia plného potenciálu jednotného trhu. Lídri zároveň preskúmajú pokrok pri zabezpečovaní toho, aby bola hospodárska, priemyselná a technologická základňa Únie pripravená na zelenú a digitálnu transformáciu, čo predstavuje dvojaké úsilie o nasmerovanie Európy na cestu udržateľného a inkluzívneho rastu.

  V tejto súvislosti budú rokovať o súbore návrhov vrátane európskeho aktu o kritických surovinách, aktu o emisne neutrálnom priemysle a revidovanom rámci štátnej pomoci.

  Uskutoční sa tiež strategická diskusia o geopolitických aspektoch obchodnej politiky Únie a lídri sa budú zaoberať reformou rámca správy hospodárskych záležitostí EÚ. Čaká ich tiež rokovanie o európskom semestri 2023, ročnom cykle koordinácie hospodárskych, fiškálnych a sociálnych politík a politík zamestnanosti v rámci EÚ, a očakáva sa, že schvália odporúčanie o hospodárskej politike eurozóny a ročný prieskum udržateľného rastu na rok 2023.

  Zhodnotia aj energetické opatrenia

  Európska rada nadviaže na zasadnutie z vlaňajšieho decembra a zhodnotí opatrenia zamerané na riešenie otázky vysokých cien energií, zníženie dopytu po plyne, zaistenie bezpečnosti dodávok a postupné odstránenie závislosti od ruských fosílnych palív. V tejto súvislosti bude rokovať aj o pripravenosti a plánovaní pre prípad nepredvídaných udalostí na túto zimu a budúce chladné obdobia.

  Vedúci predstavitelia EÚ na februárovom zasadnutí Európskej rady poverili Radu EÚ a Európsku komisiu, aby preskúmali vykonávanie svojich záverov o migrácii. Predsedníčka Komisie a švédske predsedníctvo budú o tejto otázke stručne informovať. V závislosti od aktuálnych udalostí sa Európska rada môže zaoberať aj inými špecifickými zahranično-politickými otázkami.

  Popri zasadnutí Európskej rady sa 24. marca uskutoční aj samit eurozóny v inkluzívnom formáte.

  Viac k témam: Ceny energií, Energetika, Európsky samit, obnova Ukrajiny, rusko-ukrajinský konflikt
  Zdroj: SITA.sk – Lídri sa v Bruseli stretnú na samite Európskej rady, pripojí sa aj prezident Zelenskyj © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.