8.9 C
New York
streda, 19 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Ktorý hlupák by dal za šroty 900 miliónov eur? Podľa Kéryho analýza k migom neexistuje

  24.3.2023 (SITA.sk) – Predseda zahraničného výboru Národnej rady SR a poslanec Marián Kéry (Smer-SD) nevidel analýzu, na základe ktorej dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) rozhodol poslať bojové lietadlá MiG-29 Ukrajine.

  Uviedol to v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní. „Dovolím si tvrdiť, že taká analýza ani neexistuje. Naď a dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (obaja Demokrati) nemali jednoznačné stanoviská. Tie sa líšili,“ povedal Kéry a dodal, že táto problematika má dve roviny.

  Rakety nemôžeme považovať za šrot

  Jedna je podľa poslanca vecná, kde strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) konzistentne tvrdí, že sú proti dodávke migov Ukrajine a druhá je ústavnoprávna rovina, kde podľa Kéryho nemôže vláda o takejto dodávke rozhodnúť, keď jej bola vyslovená nedôvera.

  Viac o téme: Vojna na Ukrajine

  Predsedu zahraničného výboru zároveň mrzí, že stíhačky sú nazývané šrotmi. „S-300 bola šrot, migy sú šrot a na druhej strane sa minister obrany chváli, že za to máme dostať 900 miliónov eur. Tak sa pýtam, ktorý hlupák by dal za nejaký šrot 900 miliónov eur? A nikto nehovorí o tom, že dodávame aj dvetisíc rakiet a tie určite nemôžeme považovať za šrot,“ myslí si Kéry.

  Peniaze mali ísť na pomoc ľuďom

  Zároveň uviedol, že ústavní právnici z Univerzity Komenského v Bratislave jednoznačne tvrdia, že vláda na to nemá legitimitu.

  „Naď jednoducho nezvládol situáciu v súvislosti s tým, že lietadlá F-16 nebudú včas dodané a bola tu šanca predĺžiť zmluvu na opravu týchto migov do konca tohto roku a oni ju jednoducho nevyužili,“ tvrdí poslanec Smeru-SD. Kéry ďalej uviedol, že 900 miliónová kompenzácia sa pôvodne mala použiť na pomoc ľuďom na Slovensku, ktorí čelili kríze a inflácii.

  „Hneď na samom začiatku minister Naď vedel o tom, že ide urobiť ďalší kšeft a prihrá to americkej strane, aby mohla dať opäť nejaké nové vrtuľníky. Myslíte si, že Slovensko v tejto dobe potrebuje nejaké nové vrtuľníky a navyše ešte na to doplácať z vlastného rozpočtu ďalších 340 miliónov eur? Veď je to choré na hlavu,“ myslí si predseda zahraničného výboru.

  https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/03/a-o-dostane-slovensko-od-usa-za-mig-y-29-pre-ukrajinu.mp4

  Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky MiG-29
  Zdroj: SITA.sk – Ktorý hlupák by dal za šroty 900 miliónov eur? Podľa Kéryho analýza k migom neexistuje © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.