8.9 C
New York
streda, 12 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Je to klamár, ktorý si nič nepamätá, vypovedal Gašpar na súde v kauze príbuzného exministra Žigu

  20.4.2023 (SITA.sk) –
  aktualizované 20. apríla 11:50

  Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v štvrtok pokračovalo hlavné pojednávanie so Štefanom Žigom, príbuzným bývalého ministra hospodárstva a exministra životného prostredia Petra Žigu.

  Štefan Žiga je stíhaný pre trestný čin podplácania. Súd na štvrtkové pojednávanie predvolal bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý je sám stíhaný v rámci kauzy Očistec.

  Slobodník vypovedá nepravdy

  Gašpar na súde konkrétne uviedol, že Štefana Žigu vidí prvýkrát v živote a o žalovanom skutku nič nevie. Vyjadroval sa však aj na adresu kľúčového svedka Bernarda Slobodníka, ktorý bol v minulosti jeho podriadeným v rámci Policajného zboru. „Je to klamár, ktorý si nič nepamätá,“ povedal Gašpar.

  Slobodník podľa Gašpara fungoval dlhodobo pod vplyvom liekov, ktoré majú vplyv na jeho pamäťové schopnosti a celkovú osobnosť. Podľa obžaloby mal Štefan Žiga podplácať bývalého šéfa finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka. Obžalovaný však obvinenia odmieta.

  Gašpar takisto povedal, že Slobodník vypovedá nepravdy vo viacerých trestných veciach. Za to podľa neho dostáva neoprávnené benefity. „Mám vedomosti, že Bernardovi Slobodníkovi sú poskytované neoprávnené výhody prostredníctvom atomizovania jeho trestnej veci,“ skonštatoval Gašpar.

  Kauza Valčeky

  Pokiaľ ide o kauzu Valčeky, ktorá mala byť spojená s korupčným konaním Štefana Žigu, Gašpar podľa vlastných slov celú vec registroval len cez zvýšený záujem médií.

  „Ja som žiadnym spôsobom neintervenoval, aby tu prítomnému Štefanovi Žigovi nebolo vznesené obvinenie alebo mu bol poskytnutý nejaký benefit,“ zdôraznil svedok. Tiež povedal, že nebol svedkom situácie, keď by sa obžalovaný o záležitosti bavil so Slobodníkom.

  Súd sa na štvrtkovom pojednávaní takisto zaoberal oboznamovaním listinných dôkazov. Konkrétne išlo o uznesenia o vznesení obvinenia, ako aj viaceré rozhodnutia Generálnej prokuratúry o zrušení obvinení v medializovaných trestných veciach.

  Pojednávanie v tejto veci by malo pokračovať 8. septembra výsluchom expolicajta Mariána Kučerku prostredníctvom videokonferencie z Bosny a Hercegoviny.

  Paragraf 363 Trestného poriadku

  Štefan Žiga bol pôvodne obvinený, že odovzdal úplatky 175-tisíc eur. Tie mali v období rokov 2016 až 2020 smerovať bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Slobodníkovi, ale aj bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi.

  Vo veci podplácania Makóa však nakoniec Generálna prokuratúra SR prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku zrušila Štefanovi Žigovi obvinenie. Peniaze pre Slobodníka sa mali týkať vyšetrovania kauzy známej ako Valčeky, v ktorej išlo o nadmerné odpočty DPH.

  Slobodník pred súdom vypovedal ako svedok v januári, pričom potvrdil tvrdenia v obžalobe. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus zároveň uviedol, že v tejto veci bolo Slobodníkovi podmienečne zastavané trestné stíhanie, ktoré bolo vedené vo veci prijímania úplatku.

  Viac k témam: Akcia „Očistec“, Kauza Judáš, Korupcia, Podplácanie, Súdy
  Zdroj: SITA.sk – Je to klamár, ktorý si nič nepamätá, vypovedal Gašpar na súde v kauze príbuzného exministra Žigu © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.