8.9 C
New York
piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Hygienici vyšetrili stovky vzoriek vody z domácich studní, viac ako 27 percent prekročilo limity

  30.3.2023 (SITA.sk) – Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava pri príležitosti Svetového dňa vody vyšetril 644 vzoriek vody z domácich studní, viac ako 27 percent z nich prekročilo limity.

  Ako uvádza RÚVZ na sociálnej sieti, 22. marca mohli obyvatelia nielen Bratislavského kraja využiť bezplatné vyšetrenie vody zo studní na dva vybrané ukazovatele – dusičnany a dusitany.

  Viac ako sto vzoriek nevyhovelo

  Zo 644 vyšetrených vzoriek pitných vôd zo studní 176 vzoriek (27,33 percenta) nevyhovelo. „V ukazovateli dusičnany bolo prekročenie v rozsahu 50,5 mg/l – 586,0 mg/l a v ukazovateli dusitany bolo prekročenie v rozsahu 0,517 mg/l – 8,6 mg/l,“ konštatuje RÚVZ.

  Najvyššiu hodnou v ukazovateli dusičnany zistili v studni v obci Čataj v okrese Senec. Najvyššiu hodnotu dusitanov zaznamenali vo vzorke vody zo studne z mesta Malacky.

  Treba zistiť príčinu a zdroj znečistenia

  Limitná hodnota je na základe vyhlášky ministerstva zdravotníctva pre dusičnany 50 mg/l pitnej vody a pre dusitany 0,5 mg/l pitnej vody. Pri zvýšenom množstve dusitanov alebo dusičnanov vo vode je podľa RÚVZ potrebné zistiť príčinu a zdroj znečistenia a podľa možnosti zabrániť kontaminácii.

  „Riešením je čerpať vodu z iných prameňov, z hromadného zásobovania, prípadne na pitie a varenie používať balenú pitnú vodu,“ uvádza s tým, že zbaviť sa dusičnanov v pitnej vode je technicky náročné a drahé. RÚVZ vyzýva obyvateľov, aby nepoužívali vodu zo studne, pokiaľ nepoznajú jej kvalitu.

  Viac k témam: Pitná voda, studňa, Svetový deň vody
  Zdroj: SITA.sk – Hygienici vyšetrili stovky vzoriek vody z domácich studní, viac ako 27 percent prekročilo limity © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.