8.9 C
New York
streda, 24 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Heger: Slovensko je pripravené poskytnúť svoje kapacity na výrobu munície

  24.3.2023 (SITA.sk) – Slovensko je pripravené poskytnúť svoje kapacity na výrobu munície. Povedal to poverený predseda vlády Eduard Heger na brífingu počas dvojdňového summitu Európskej únie v Bruseli. Podľa neho je to príležitosť zvýšiť hospodársky rast a zamestnanosť.

  Ukrajina potrebuje muníciu rýchlo

  Pripomenul stredajšiu návštevu eurokomisára pre vnútorný trh Thieryho Bretona na Slovensku, ktorý si pozrel kapacity na výrobu munície.

  Viac o téme: Vojna na Ukrajine

  Podpora Ukrajiny v tejto oblasti bola jednou z tém summitu. Heger podčiarkol, že naša susedná krajina potrebuje muníciu rýchlo, pretože čelí veľkej ofenzíve zo strany Ruska.

  „Niektorí premiéri hovorili, že majú informácie, že denne dopadne na územie Ukrajiny 30-tisíc až 60-tisíc nábojov z ruských zbraní. Ukrajina pritom kontruje niekoľkými tisíckami,“ poukázal premiér. Zároveň dodal, že ruské zbrane nie sú presné, „preto ničia krížom krážom všetko možné“ a Ukrajina má vďaka podpore západu presnejšie zbrane.

  Špeciálne poďakovanie Slovensku

  Heger zároveň zdôraznil, že Slovensko podporuje návrh na navýšenie Európskeho mierového nástroja, z ktorého budú preplatené aj naše stíhačky MiG-29.

  Európsky mierový nástroj by sa mal zvýšiť o 3,5 miliardy eur. Podľa slov premiéra si aj ostatné krajiny EÚ uvedomujú, že ide o nevyhnutný krok. Výhrady k tomu nepadli ani zo strany Maďarska.

  K summitu sa online pripojil aj prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa špeciálne poďakoval Slovensku a Poľsku za pomoc so stíhačkami a zdôraznil túžbu po mieri. Heger je rád, že sa podarilo dostať slovenské stíhačky MiG-29 na Ukrajinu.

  Podľa jeho slov Ukrajina spraví na migoch ešte nejaké opravy, aby mohli byť následne nasadené na obranu pozemných cieľov a civilistov.

  https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/03/a-o-dostane-slovensko-od-usa-za-mig-y-29-pre-ukrajinu.mp4

  Viac k témam: Európsky samit, Munícia, Predseda vlády, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky MiG-29, Ukrajinský prezident
  Zdroj: SITA.sk – Heger: Slovensko je pripravené poskytnúť svoje kapacity na výrobu munície © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.