8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Hamran by nemal zasahovať do neskončených trestných konaní týkajúcich sa obvinených vyšetrovateľov NAKA, tvrdí prokuratúra

  16.3.2023 (SITA.sk) – Krajská prokuratúra Bratislava upozorňuje, že prezident Policajného zboru Štefan Hamran nie je orgánom činným v trestnom konaní a nemá žiadne procesné postavenie v trestnom konaní týkajúcom sa obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry okolo Jána Čurillu.

  Nie je vhodné

  Ako sa ďalej uvádza v stanovisku prokuratúry, nie je preto vhodné, aby svojimi „výzvami“ bez poznania procesného spisu zasahoval v neskončenej trestnej veci do trestného konania a činnosti orgánov činných v trestnom konaní.

  Svojimi nenáležitými vyjadreniami tak podľa prokuratúry prenáša dokazovanie v prípravnom konaní, ktoré je neverejné, do mediálneho prostredia.

  Podozrenia na manipuláciu

  Hamran v stredu 15. marca hovoril o podozreniach na manipuláciu trestného konania vo veci obvinených vyšetrovateľov, ktoré je vedené Úradom inšpekčnej služby.

  Ako príklad Hamran uviedol prepisy nahrávok vyšetrovateľa Pavla Ďurku a svedka Petra Petrova, na základe ktorých sú stíhaní vyšetrovatelia NAKA policajnou inšpekciou.

  Mení význam celej vety

  „Vypustili presné tú časť, ktorá zásadným spôsobom mení význam celej vety,“ povedal Hamran na adresu vyšetrovateľov inšpekcie.

  Zároveň policajný prezident vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preveril postup svojich podriadených prokurátorov, ktorí dozorujú stíhanie vedené inšpekciou. „Tento stav sa naďalej nedá tolerovať,“ doplnil Hamran.

  Účelové stíhanie

  Vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry boli obvinení, že údajne pripravovali účelové stíhanie vyšetrovateľov policajnej inšpekcie, ktorí mali preveriť podozrenia na manipulácie trestných konaní zo strany NAKA a Úradu špeciálnej prokuratúry.

  Ako dôkaz voči nim boli použité aj odposluchy. Podľa stanoviska generálneho prokurátora ešte z februára 2022 zachytená komunikácia vyšetrovateľov „jednoznačne dokazuje účelovosť začatia trestného stíhania“ voči tímu policajnej inšpekcie známemu ako Oblúk.

  Viac k témam: Generálny prokurátor, Policajný prezident, Trestné stíhanie
  Zdroj: SITA.sk – Hamran by nemal zasahovať do neskončených trestných konaní týkajúcich sa obvinených vyšetrovateľov NAKA, tvrdí prokuratúra © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.