8.9 C
New York
streda, 12 júna, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Európska únia sa dohodla na spoločnom obstarávaní milióna kusov delostreleckej munície pre Ukrajinu

  21.3.2023 (SITA.sk) –
  aktualizované 20. marca 17:48

  Členské štáty Európskej únie sa dohodli na spoločnom obstarávaní milióna 155-milimetrovej delostreleckej munície pre Ukrajinu. Ako referuje spravodajský web CNN, v pondelok to uviedol estónsky minister obrany Hanno Pevkur. Poznamenal, že bol dosiahnutý „politický konsenzus“.

  Viac o téme: Vojna na Ukrajine

  V čase, keď vojna na Ukrajine vstúpila do druhého roka, je ukrajinská spotreba munície vyššia, ako v súčasnosti dokážu vyrobiť USA a NATO.

  Nemecký minister obrany Boris Pistorius po stretnutí v Bruseli povedal, že je presvedčený, že produkciu munície možno rýchlo zvýšiť. Pistorius uviedol, že bude čakať na ponuky od výrobcov munície do konca marca, pričom poukázal na dôležitosť rýchlosti pri zásobovaní Ukrajiny.

  Zobraziť fotogalériu k článku:
  Vojna na Ukrajine (fotografie)

  Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na stretnutí povedal, že „potrebou najvyššej priority je delostrelecká munícia. Nejde len o množstvo, ale aj o rýchlosť dodania. Čím skôr získame čo najviac nábojov, tým viac životov bude zachránených“, uvádza sa v správe ukrajinského kabinetu.

  Šéf európskej diplomacie Josep Borrell pred stretnutím v Bruseli novinárom povedal, že je presvedčený, že výrobná kapacita by sa mohla zvýšiť na poskytnutie munície v hodnote dvoch miliárd eur. Šéf úradu ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na Twitteri napísal, že je to „veľmi silný krok na ochranu európskej bezpečnosti“.

  Viac k témam: delostrelecké granáty, rusko-ukrajinský konflikt, Stretnutie ministrov, vojenská invázia, Vojenská pomoc Ukrajine
  Zdroj: SITA.sk – Európska únia sa dohodla na spoločnom obstarávaní milióna kusov delostreleckej munície pre Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.