8.9 C
New York
pondelok, 22 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Dianie okolo Klusa nie je dobrou vizitkou pre Slovensko, skonštatoval Šimečka (video)

  28.3.2023 (SITA.sk) – Dianie okolo nominácie kandidáta SR Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov nie je dobrou vizitkou pre Slovensko.

  Audítorský dvor

  Skonštatoval to podpredseda Európskeho parlamentu a zároveň predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka v utorok na tlačovej besede.

  Ako uviedol, mrzí ho, že sa tu podsúvala interpretácia, že predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík dokázal zmanipulovať okolo 20 poslancov výboru, ktorý odporúča budúcich členov audítorského dvora.

  V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

  „To sa mi nezdá férové, pretože viem, že tak to nefunguje. Ak by sme nominovali človeka, ktorý je odborne spôsobilý a presvedčí poslancov z výboru, tak by tie hlasy získal. Vrhalo to veľmi zlé svetlo na to, ako funguje Európsky parlament,“ zhodnotil Šimečka.

  Zásadnou chybou podľa neho bolo to, že išlo o politickú nomináciu. „Na tak dôležité inštitúcie, ako je Európsky dvor audítorov, by sme mali menovať ľudí po výberovom konaní, ktorí sú špičkou vo svojom obore a nemali by to byť politické nominácie,“ zdôraznil Šimečka.

  Pokladá za správne rozhodnutie, že vláda po neúspešnom vypočutí Klusa zrušila jeho nomináciu a nominuje niekoho iného. Verí, že to bude odborník na audit a proces výberu bude transparentný.

  Schválenie nominácie

  Vláda schválila nomináciu Martina Klusa ako kandidáta Slovenskej republiky za člena Európskeho dvora audítorov koncom januára tohto roka.

  V návrhu sa písalo, že spĺňa požiadavku nezávislej a osobitne kvalifikovanej osobnosti vzhľadom na jeho skúsenosti zo zastávania vysokých štátnych funkcií, konkrétne z jeho pôsobenia ako štátneho tajomníka na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

  Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu 22. marca neodporučil kandidatúru Klusa. Proti hlasovalo 20 členov výboru, pričom nikto nehlasoval za a traja sa hlasovania zdržali.

  Klus sa následne vyjadril, že dostal informácie o tom, ako sa predseda SaS Richard Sulík intenzívne pokúšal, aby jeho kandidatúra dopadla negatívne. Na sociálnej sieti sa o Sulíkovi vyjadril, že je to „zákerný klamár a udavač.“ Klus bol v minulosti členom strany SaS, vystúpil z nej minulý rok.

  Viac k témam: Európsky dvor audítorov, nominácia
  Zdroj: SITA.sk – Dianie okolo Klusa nie je dobrou vizitkou pre Slovensko, skonštatoval Šimečka (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.