8.9 C
New York
pondelok, 22 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Dezinformátori budú zneužívať umelú inteligenciu na manipulovanie reality, varuje polícia

  17.4.2023 (SITA.sk) – Polícia upozorňuje na bezpečnostný problém, ktorý so sebou prináša umelá inteligencia, a vyzýva ľudí na obozretnosť. Predpokladá, že môžeme očakávať nárast snáh dezinformátorov manipulovať prostredníctvom umelej inteligencie realitu, napríklad aj v súvislosti s prebiehajúcou vojnou Ruskej federácie proti Ukrajine alebo parlamentnými voľbami.

  Nárast záujmu verejnosti

  Ako informovala hovorkyňa Policajného zboru SR Karolína Barinková, polícia zaznamenala nárast záujmu verejnosti o umelú inteligenciu pri vytváraní realisticky pôsobiacich obrázkov alebo vygenerovaného textu.

  „Princíp v oboch prípadoch spočíva v zadaní príkazu umelej inteligencii, ktorá na základe vstupnej informácie vytvorí finálny produkt ušitý na mieru používateľa. Keďže tvorcovia dezinformácií svojím konaním sledujú predovšetkým vytváranie a udržiavanie chaosu v spoločnosti, policajný zbor očakáva, že aj táto časť umelej inteligencie bude z ich strany zneužívaná,“ uviedla Barinková.

  Manipulácia reality

  Vďaka modernej technológii budú mať dezinformátori príležitosť manipulovať realitu a vytvárať si obrázky zo situácií, ktoré sa nikdy nestali.

  Polícia si schopnosť umelej inteligencie vyskúšala pri vytvorení fotografií z masových protestov policajtov a vojakov, pričom zábery pôsobili realisticky.

  „Prominentní tvorcovia dezinformácií sa môžu pokúšať do vymyslených obrázkov zapracovať kontext témy sfalšovaných volieb. To, že pôjde o jeden z hlavných naratívov roka 2023 predpovedal Policajný zbor vo svojej výročnej správe už začiatkom februára,“ dodala Barinková.

  Sme náchylnejší veriť dezinformáciám

  O bezpečnostných rizikách spojených s používaním moderných technológií sa mohla verejnosť presvedčiť napríklad pri zneužívaní sociálnych sietí na šírenie dezinformácií o pandémii koronavírusu.

  S ohľadom na výsledky Eurobarometra, podľa ktorých patria Slováci k najnáchylnejším veriť dezinformáciám v rámci Európskej únie, polícia predpokladá, že zmanipulovaným obrázkom veľa ľudí uverí. Situáciu bude naďalej monitorovať a v závislosti od situácie podnikne adekvátne opatrenia.

  Viac k témam: Dezinformácie, Eurobarometer, Hoaxy, manipulácia, rusko-ukrajinský konflikt, Umelá inteligencia
  Zdroj: SITA.sk – Dezinformátori budú zneužívať umelú inteligenciu na manipulovanie reality, varuje polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.