8.9 C
New York
štvrtok, 25 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Dali sme si dve a dve dokopy a vyšiel nám jeden človek, povedal svedok Staš na súde s exšéfom operatívcov NAKA Kaľavským

  14.4.2023 (SITA.sk) – Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v piatok pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry Jánom Kaľavským. Konkrétne sa súd zaoberá výsluchom svedkov, pričom na piatok bol predvolaný aj bývalý kolega obžalovaného Roman Staš.

  Zločin prijímania úplatku

  Ján Kaľavský je stíhaný pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky, ako napríklad neoprávnené vynášanie informácií. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Z tohto dôvodu začiatkom marca na súde vypovedal prostredníctvom telemostu zo Sarajeva, pričom zdôraznil, že sa necíti byť vinný.

  Svedok Staš vo svojej výpovedi uviedol, že s obžalovaným pôsobili na NAKA od roku 2017, pričom neskôr pôsobili ako „dvojičky“ v rámci operatívnej činnosti.

  Mali sme, som si myslel, že dobrý vzťah,“ povedal svedok. V roku 2020 podľa neho Ján Kaľavský postúpil do vedúcej funkcie. Z tohto titulu mal informácie o pripravovaných policajných akciách.

  Vynášanie informácií

  Hlásili sa mu všetky akcie, od toho, kto sa bude brať, prečo sa bude brať, koľko ľudí sa nasadí,“ uviedol Staš. Neskôr však podľa neho vyvstalo medzi príslušníkmi NAKA podozrenie, že niekto vynáša informácie.

  Osoba mala pritom podľa svedka byť bývalým príslušníkom útvaru osobitného určenia, čo sedelo na Jána Kaľavského. „Tak sme si dali dve a dve dokopy a vyšiel nám jeden človek,“ skonštatoval.

  Obžaloba Jána Kaľavského

  Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Jána Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Predmetom obžaloby je prezrádzanie citlivých informácií z prostredia Policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia. Konkrétne v rokoch 2019 až 2021 poskytoval obžalovaný informácie Petrovi Petrovovi prezývanému Tiger.

  Išlo o informácie z policajného prostredia o ňom samom a neskôr aj o akciách ako Očistec alebo Judáš. Tiger sa mu odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate. Takisto podľa obžaloby Ján Kaľavský neoprávnene poskytol informácie aj vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.

  Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby. Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi Kaľavskému zrušili.

  Viac k témam: Kauza Očistec, Korupcia, prijímanie úplatku, Súdy, Svedok, Zneužitie právomoci verejného činiteľa
  Zdroj: SITA.sk – Dali sme si dve a dve dokopy a vyšiel nám jeden človek, povedal svedok Staš na súde s exšéfom operatívcov NAKA Kaľavským © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.