8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Člen vlády nemusí mať bezpečnostnú previerku, reaguje ministerstvo spravodlivosti na kritiku, ktorej čelí Mikulec

  3.4.2023 (SITA.sk) – Člen vlády SR je podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností oprávnenou osobou s osobitným postavením, na ktorú sa nevykonáva bezpečnostná previerka. Konštatuje to v stanovisku Ministerstvo spravodlivosti SR.

  Stanovisko sprostredkoval rezort vnútra v súvislosti s kritikou ministra vnútra Romana Mikulca, že sa bez previerky oboznamoval s utajenými skutočnosťami.

  Bezpečnostnú previerku nepotrebujú

  „Platné znenie zákona o ochrane utajovaných skutočností neobsahuje žiadne ustanovenie, ktoré by umožňovalo či vyžadovalo vykonanie previerky na oprávnenú osobu s osobitným postavením,“ uvádza sa v stanovisku rezortu spravodlivosti s tým, že oprávnené osoby s osobitným postavením sa môžu oboznamovať s utajovanými skutočnosťami z titulu svojej funkcie a v jej rozsahu bez vykonania bezpečnostnej previerky.

  Zároveň ministerstvo zdôrazňuje, že aktuálne neeviduje medzinárodnú zmluvu, ktorou je SR viazaná, ktorá by pre oprávnené osoby s osobitným postavením vyžadovala vykonanie previerky na niektorú z oprávnených osôb s osobitným postavením.

  „Touto zmluvou rozhodne nie je Severoatlantická zmluva, pretože táto zmluva neobsahuje žiadnu zmienku o ochrane utajovaných či citlivých informácií. Ak existujú v rámci NATO akékoľvek osobitné dokumenty regulujúce prístup k informáciám, ktoré NATO chráni ako utajené, tak tieto dokumenty rozhodne nie sú medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná,“ skonštatoval rezort spravodlivosti.

  Pokiaľ ide o prístup k utajovaným skutočnostiam Európskej únie zo strany osôb, ktoré majú náležité povolenie na základe povahy svojej funkcie, to sa podľa ministerstva stanovuje na základe vnútroštátnych zákonov a iných právnych predpisov. „Takéto osoby sú poučené o bezpečnostných povinnostiach v súvislosti s ochranou utajovaných skutočností EÚ,“ dodal rezort spravodlivosti.

  Kontrola NBÚ na ministerstve vnútra

  Šéf Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Roman Konečný minulý týždeň informoval členov parlamentného výboru na kontrolu činnosti NBÚ o výsledkoch minuloročnej kontroly NBÚ na ministerstve vnútra.

  Z jej záverov podľa neho vyplýva, že Roman Mikulec opakovane neoprávnene manipuloval s utajovanými informáciami. Zákon údajne porušil 29-krát a dostal sa k utajovaným informáciám, ktoré sa týkajú NATO alebo Európskej únie.

  Podľa ministerstva vnútra sa na manipuláciu s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia vzťahuje osobitný režim, ten sa ale netýka oprávnených osôb s osobitným postavením.

  „Viazať výkon funkcie ministrov na získanie bezpečnostnej previerky by znamenalo nahradiť slobodné rozhodnutie voličov a išlo by teda o radikálny zásah do demokratickej podstaty SR,“ vyhlásil rezort.

  Viac k témam: Bezpečnostná previerka, utajované skutočnosti
  Zdroj: SITA.sk – Člen vlády nemusí mať bezpečnostnú previerku, reaguje ministerstvo spravodlivosti na kritiku, ktorej čelí Mikulec © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.