8.9 C
New York
nedeľa, 14 júla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Čína vyslala k Taiwanu vojnové lode a desiatky lietadiel, učinila tak v rámci odvety

  8.4.2023 (SITA.sk) – Čína v sobotu vyslala k Taiwanu vojnové lode a desiatky bojových lietadiel. Ako uviedla taiwanská vláda, Peking tak učinil v rámci odvety za stretnutie medzi prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen a predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym.

  Čínska armáda oznámila, že v okolí ostrova sa uskutoční trojdňové cvičenie bojovej pripravenosti. V sobotu neďaleko Taiwanu zaznamenali dovedna osem vojnových lodí a 42 lietadiel.

  Čína v ostatných rokoch zvýšila diplomatický a vojenský tlak na taiwanskú vládu. Požaduje, aby bol ostrov považovaný za súčasť čínskeho územia. Drvivá väčšina Taiwancov odmieta vyhliadky na politickú úniu s Čínou podľa rámca „jedna krajina, dva systémy“, ktorý sa používa pre Hongkong.

  Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou. Paradoxom je, že aj samotný Taiwan si dlhodobo nárokuje celé čínske územie.

  Viac k témam: Bojové lietadlá, Čínska vláda, návšteva Taiwanu, Vojnové lode
  Zdroj: SITA.sk – Čína vyslala k Taiwanu vojnové lode a desiatky lietadiel, učinila tak v rámci odvety © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.