8.9 C
New York
štvrtok, 25 apríla, 2024
spot_img
More

  Latest Posts

  Čína po cvičeniach pri Taiwane oznámila pripravenosť vojakov, bojovať môžu kedykoľvek

  11.4.2023 (SITA.sk) – Čínska armáda v pondelok oznámila „pripravená bojovať“ po tom, ako ukončila trojdňové cvičenie bojovej pripravenosti v okolí Taiwanu.

  Peking tak učinil v rámci odvety za stretnutie medzi prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen a predsedom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym.

  Sú pripravení bojovať kedykoľvek

  Podľa čínskej armády sú vojaci pripravení bojovať, pričom zdôraznila, že môžu bojovať kedykoľvek, aby rozhodným spôsobom rozbili akúkoľvek formu „nezávislosti Taiwanu“ a pokusov o cudzie zasahovanie.

  Najnovšie cvičenia sa podobali na tie, ktoré Čína uskutočnila vlani v auguste, keď po návšteve vtedajšej šéfky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej spustila raketové útoky na ciele vo vodách neďaleko Taiwanu.

  Čína zvýšila tlak na Taiwan

  Čína v ostatných rokoch zvýšila diplomatický a vojenský tlak na taiwanskú vládu. Požaduje, aby bol ostrov považovaný za súčasť čínskeho územia. Drvivá väčšina Taiwancov odmieta vyhliadky na politickú úniu s Čínou podľa rámca „jedna krajina, dva systémy“, ktorý sa používa pre Hongkong.

  Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou. Paradoxom je, že aj samotný Taiwan si dlhodobo nárokuje celé čínske územie.

  Viac k témam: Čínska armáda, Taiwan, Vojenské cvičenia
  Zdroj: SITA.sk – Čína po cvičeniach pri Taiwane oznámila pripravenosť vojakov, bojovať môžu kedykoľvek © SITA Všetky práva vyhradené.

  Latest Posts

  Nepremeškajte

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.